Wydrukuj tę stronę
sobota, 03 grudzień 2016 08:27

100 ZMIAN DLA FIRM PRZYJĘTE PRZEZ SEJM

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na piątkowym posiedzeniu Sejmu została przyjęta ustawa, której większość zmian wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2017 roku. Nowe przepisy zmieniają aż 18 innych ustaw, którymi są m.in.: prawo budowlane, prawo pracy, ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, prawo finansowe, prawo dotyczące dozoru technicznego czy prawo ochrony środowiska.

Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego klauzuli pewności prawa. Nowe przepisy zakładają także wprowadzenie ważnych gwarancji ochrony interesów w toku kontroli, co oznacza możliwość złożenia do sądu skargi na przewlekłość czynności kontrolnych oraz obowiązku planowania kontroli, uprawdopodobniania. Nowe rozwiązania mają stanowić pewnego rodzaju ochronę dla przedsiębiorców przed ponoszeniem konsekwencji wynikających ze zmiany wykładni przepisów, bez zmiany samych przepisów.

Nowe przepisy, czyli pakiet ułatwień dla przedsiębiorców – tzw. „100 zmian dla firm” zakłada:
Firmy zatrudniające mniej jak 50 osób, nie będą musiały ustalać regulaminu wynagradzania, regulaminu pracy oraz tworzyć Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,
Pracownik będzie miał 21 dni na wniesienie odwołania do Sądu Pracy od wypowiedzenia umowy o pracę, umowy o pracę bez wypowiedzenia. Wydłużony został też termin żądania nawiązania umowy o pracę,
Kontrole powinny zostać przeprowadzone tylko i wyłącznie po uprzednim ustaleniu prawdopodobieństwa naruszenia prawa. Możliwe będzie również przeprowadzanie wspólnych kontroli przez organy administracji publicznej w sytuacji, kiedy przedsiębiorca wystąpił lub wyraził na to zgodę. Wprowadzony został również zakaz przeprowadzania kontroli przez dany organ, jeśli ma on dotyczyć obszaru objętego uprzednio zakończona kontrolą, przeprowadzoną przez ten sam organ.

Niektóre z robót budowlanych zostaną zwolnione z obowiązku pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia. Do 21 dni skrócono termin wniesienia sprzeciwu do zgłoszeń budowy. Doprecyzowano przepisy dotyczące odstąpienia od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę. Wprowadzono możliwość korzystania z tymczasowego obiektu budowlanego do czasu uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, wydłużając jego termin użytkowania do 180 dni.
Zaproponowano zniesienie obowiązku badań technicznych związanych z zezwoleniem na eksploatację urządzenia w przypadku zmiany eksploatującego.
Zaproponowane zmiany w przepisach zostały przyjęte większością 430 głosów.

Zaloguj się, by skomentować