Wydrukuj tę stronę
piątek, 09 grudzień 2016 14:17

BŁĘDY W ZAPISACH DOTYCZĄCYCH ŚWIADECTW PRACY

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 1 stycznia 2017 roku firmy nie będą musiały wydawać świadectw pracy po upływie 2-letniego okresu zatrudnienia, jeśli podpiszą kolejną umowę na czas określony. Zgodnie z art. 282 § 1 pkt 3 Kodeksu Pracy pracodawca, który nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy, podlega grzywnie w wysokości od tysiąca do aż 30 tys. zł.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która ma obowiązywać od nowego roku oznacza zwolnienie pracodawcy z obowiązku wydawania świadectwa pracy pracownikowi po upływie 24 miesięcy od jego zatrudnienia.

Pracodawca będzie zobligowany do wydawania świadectw pracy swoim pracownikom, po upływie 24 miesięcy od momentu ich zatrudnienia na czas określony nawet jeśli będą oni kontynuowali u niego zatrudnienie. Brak przepisów przejściowych, które powinny zostać wprowadzone na przełomie maja i czerwca 2017 spowoduje chaos, którego efektem mogą być kary finansowe nakładane przez Państwową Inspekcję Pracy.

Należy pamiętać, że pracownik, który wychwyci błąd swojego pracodawcy, będzie mógł wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie, które może wynieść maksymalnie równowartość jego 6-tygodniowego wynagrodzenia. Jednak by to odszkodowanie uzyskać musi udowodnić, że w tym czasie pozostawał bez zatrudnienia, właśnie w związku z nieotrzymaniem dokumentu.

Przypomnijmy, że już od 1 czerwca 2017 roku pracodawca będzie mógł wydawać świadectwa pracy w formie e-dokumentu, a nie jak ma to miejsce obecnie - tylko w formie papierowej.

Dodatkowe informacje

  • Branża: HR, Prawo
Zaloguj się, by skomentować