×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 863.
Wydrukuj tę stronę
środa, 19 sierpień 2015 00:00

Cło i odprawa celna

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Cło jest formą podatku nakładanego przez państwo na towary przywożone z zagranicy oraz wywożone za granicę. Polska, będąc członkiem Unii Europejskiej, jest częścią unijnego obszaru celnego. Granice celne między Polską i pozostałymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej nie istnieją, tzn. zarówno eksport wywóz jak i przywóz towarów do/z krajów Unii nie wymaga dokonywania odprawy celnej. Natomiast pozostały handel zagraniczny Polski wiąże się z przemieszczaniem towarów przez granicę celną i podlega regulacjom prawa celnego Unii Europejskiej.

Import do Polski (część obszaru celnego UE) towarów z krajów nie będących członkami UE wiąże się z obowiązkiem dokonania odprawy celnej. Polega ona na sporządzeniu zgłoszenia celnego, dołączeniu niezbędnej dokumentacji towarzyszącej oraz uiszczeniu należności celnych i podatkowych z tytułu przywozu towarów. Importer, wyliczając należność celną uwzględnia wartość celną oraz klasyfikację taryfową. Klasyfikacja taryfowa to niezbędne dla potrzeb celnych zaszeregowanie towarów, zawarte w rozporządzeniu w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej, zawierającym opisy towarów wraz z przypisanymi do nich 8-cyfrowymi ciągami cyfr identyfikującymi towary według określonej systematyki statystycznej (tzw. kody CN). Prawidłowa klasyfikacja taryfowa towarów w systemie Nomenklatury Scalonej jest kluczowa dla ustalenia kwoty należności celnych.

W Polsce za obsługę celną odpowiada Służba Celna, która stoi na straży ochrony i bezpieczeństwa obszaru celnego Wspólnoty Europejskiej, w tym zgodności z prawem przywozu towarów na ten obszar oraz wywozu towarów z tego obszaru, a także na straży wykonywania innych obowiązków określonych w odrębnych przepisach.

 

Źródło: https://www.biznes.gov.pl/-/clo-i-odprawa-celna

Dodatkowe informacje

  • Branża: Administracja, Prawo

Zaloguj się, by skomentować