Jedyne takie miejsce dla MŚP w polskim internecie!

Newsy

Newsy

Dyrektywa o pracownikach sezonowych ma pomóc w zatrudnianiu osób z państw trzecich, głównie z Ukrainy, poprzez uproszczenie procedury związanej z wydawaniem zezwoleń na pracę.

Dyrektywa dotyczy zatrudniania pracowników z zagranicy w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce poprzez wprowadzenie przepisów unijnych. Projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów.

Nowe przepisy mają pomóc rolnikom w zatrudnianiu pracowników sezonowych poprzez uproszczenie procedur związanej z wydawaniem zezwoleń na pracę. W pierwszej uproszczonej formule jest to siedem dni, w przypadku problemów okres ten może się wydłużyć do 30 dni.

W dyrektywie sezonowej zaproponowano możliwość zawierania wielosezonowych zezwoleń na pracę, na okres trzech lat, pod warunkiem potwierdzenia przyjazdu. Kolejną propozycją jest możliwość zatrudnienia pracowników z państw trzecich przez dziewięć miesięcy w ciągu roku kalendarzowego, a nie jak dotąd przez sześć miesięcy.

Od 2006 r. W Polsce obowiązuje uproszczona procedura uzyskiwania zezwoleń do prac sezonowych. Została ona wprowadzona, by ułatwić pozyskanie pracowników zagranicznych. Dotyczy ona sześciu państw, naszych wschodnich sąsiadów m.in. Ukrainy. Wystarczy, że osoba poszukująca pracowników złoży w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy.

Dyrektywa będzie wchodzić w życie od 1 stycznia 2018 roku, ale oświadczenia i zezwolenia na pracę, które będą wydane w roku 2017, będą mogły obowiązywać do końca 2018 roku.

Od 1 lutego 2017 roku rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych, mogą starać się o kredyty, które będą dostępne w bankach współpracujących z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przez pierwsze 3 miesiące tego roku mogą oni uzyskać pożyczki warte łącznie 250 mln zł.

Dodatkowo ARiMR ma przekazać  2,07 mln zł na dopłaty do oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych.

Kredyt może zostać udzielony w terminie do 12 miesięcy od daty oszacowania szkód przez komisję powołaną przez wojewodę, jeżeli szkody spowodowane przez niekorzystne zjawisko atmosferyczne wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie. Szkoda musi przekraczać kwotę 1050 zł.

Kredyt można przeznaczyć na przywrócenie funkcji użytkowych zniszczonych lub uszkodzonych budynków inwentarskich, magazynowo-składowych, szklarni i innych budynków i budowli służących do produkcji, jak również na zakup m.in. kwalifikowanego materiału szkółkarskiego, stada podstawowego inwentarza żywego czy nowych ciągników, maszyn, urządzeń rolniczych.

Kredyt na wznowienie produkcji rolnej mogą otrzymać rolnicy w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Banku S.A. oraz w zrzeszonych w nich Bankach Spółdzielczych oraz w bankach BGŻ BNP Paribas S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, PEKAO S.A., BZ WBK S.A. oraz Raiffeisen Bank Polska S.A. oraz Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oprocentowanie kredytu jest zmienne i nie może wynosić więcej niż stopa referencyjna WIBOR 3M, powiększona nie więcej niż o 2,5 punktu procentowego. Rolnik, w zależności od linii kredytowej, płaci 0,67 tego oprocentowania, jednak nie mniej niż 3 proc. lub 0,5 oprocentowania; nie mniej niż 1,5 proc., jeżeli w dniu wystąpienia szkód co najmniej 50 proc. powierzchni upraw rolnych było ubezpieczonych co najmniej od jednego ryzyka. Pozostałą część płaci Agencja.W chwili obecnej WIBOR 3M wynosi 1,73 proc.

Od 1 stycznia 2017 roku rolnicy będą mogli legalnie sprzedawać wytworzone przez siebie produkty. Ustawa została uchwalona przez Sejm 16 listopada 2016 r. Senat nie wniósł do niej poprawek.


Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu ułatwić rolnikom sprzedaż żywności wytworzonej we własnym gospodarstwie. Z produktów, które będą pochodziły z chowu bądź własnej uprawy, każdy rolnik będzie mógł wytworzyć kiełbasy, szynki, pasztety, sery, masło, dżemy, marynaty, pierogi, oleje, płatki i co najważniejsze sprzedawać je odbiorcom takim jak turyści czy sąsiedzi.


Organem odpowiedzialnym za nadzór nad bezpieczeństwem produktów pochodzenia zwierzęcego oraz produktów roślinno mięsnych tzw. mieszanych, wytwarzanych w ramach rolniczego handlu detalicznego będzie Inspekcja Weterynaryjna. Żywność pochodzenia niezwierzęcego będzie pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Natomiast Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych będzie sprawować nadzór nad jakością handlową żywności, znajdującej się w rolniczym handlu detalicznym.


Minister Zdrowia wraz z Ministrem Rolnictwa muszą określić limity ograniczające rozmiar działalności prowadzonej przez jeden podmiot w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz wymagania higieniczne dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny produktami pochodzenia zwierzęcego i żywnością złożoną.


Ustawa wprowadza także preferencje podatkowe dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny. Z podatku będzie zwolniony rolnik do wysokości sprzedaży 20 tys. zł rocznie. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywał 2-proc. podatek ryczałtowy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina rolnikom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, a mają zaciągnięte kredyty preferencyjne o ułatwieniach, które pomogą w spłacie kredytu.

Komisja Europejska zdecydowała się wspierać producentów, których dotknęło rosyjskie embargo, przez kolejny rok.

4 października w Skrzelewie odbył się XVII Dzień Kukurydzy Województw Mazowieckiego i Łódzkiego.

Producenci mogą się ubiegać o o przyznanie wsparcia na modernizację swoich gospodarstw – sładanie wniosków nastąpi od 19 października do 17 listopada.

Strona 1 z 4

Zapisz się do newslettera

Zapisz się i bądź na bieżąco. Atrakcyjne oferty usług i produktów. Lokalne wydarzenia, eventy, newsy!
*Podając swój email wyrażasz zgodę na przetwarzanie udostępnionego adresu na cele wysyłki wiadomości informacyjnych o promocjach, ofertach oraz aktualności na www.portalu-msp.pl

Aktualności

  • 1
  • 2
  • 3
NESTLE PRZENOSI FABRYKĘ DO POLSKI

NESTLE PRZENOSI FABRYKĘ DO POLSKI

Szwajcarski koncern Nestle, a dokładnie jego brytyjska filia poinformowała, że zlikwiduje około 300 miejsc pracy...

Pięć wyzwań księgowych dla każdego menedżera

Pięć wyzwań księgowych dla każdego mened…

Zagadnienia związane z księgowością zwykle spędzają sen z oczu przedsiębiorców. Podatki, rozliczenia, sprawozdania, limity są...

ELEKTRONICZNY DOWÓD OSOBISTY OD LIPCA 2017

ELEKTRONICZNY DOWÓD OSOBISTY OD LIPCA 20…

Elektroniczny dowód osobisty będzie testowany w maju w Łodzi i Ełku, a w lipcu ma...

Najnowsze oferty

Grafik do współpracy

Grafik do współpracy

W związku z rozwojem poszukujemy do współpracy ZDALNEJ grafika z ciekawym portfolio.Jesteśmy małą agencją reklamową działającą w Wielkopolsce. Prosimy o przesyłanie...

Sylwetki

  • 1
  • 2
  • 3
Joanna Malinowska-Parzydło

Joanna Malinowska-Parzydło

Joanna Malinowska-Parzydło jest mamą dwójki dzieci, która perfekcyjnie łączy pracę z życiem prywatnym.

Olga Kozierowska

Olga Kozierowska

Od dziecka jest związana ze sceną. W dzieciństwie bardziej interesowała ją muzyka, obecnie występuje jako bizneswoman, dziennikarka oraz trener biznesu...

Niedoskonała mama - Marta Szyszko

Niedoskonała mama - Marta Szyszko

Magda Stawska, czyli kobieta z misją, jaką jest osiągać i realizować swój potencjał. Praktyk i teoretyk zarządzania, doświadczona menedżerka z...

Rolnicze newsy

  • 1
  • 2
  • 3
POMOC W ZATRUDNIANIU PRACOWNIKÓW SEZONOWYCH W ROLNICTWIE DZIĘKI DYREKTYWIE UNIJNEJ

POMOC W ZATRUDNIANIU PRACOWNIKÓW SEZONOW…

Dyrektywa o pracownikach sezonowych ma pomóc w zatrudnianiu osób z państw trzecich, głównie z Ukrainy...

OD 1 LUTEGO 2017 KREDYTY DLA ROLNIKÓW DO 250 MLN ZŁ

OD 1 LUTEGO 2017 KREDYTY DLA ROLNIKÓW DO…

Od 1 lutego 2017 roku rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych, mogą starać...

ROLNICY BĘDĄ MOGLI SPRZEDAWAĆ WŁASNE PRODUKTY - USTAWA PODPISANA

ROLNICY BĘDĄ MOGLI SPRZEDAWAĆ WŁASNE PRO…

Od 1 stycznia 2017 roku rolnicy będą mogli legalnie sprzedawać wytworzone przez siebie produkty. Ustawa...

copyrights