×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 866.
Wydrukuj tę stronę
środa, 29 lipiec 2015 00:00

Jan Kulczyk nie żyje.

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
żródło: Wprost żródło: Wprost Wprost

Jan Kulczyk – znakomity przedsiębiorca, jeden z najbogatszych Polaków, wizjoner. Zmarł 29 lipca 2015 r., ale dzięki swoim działaniom zostanie zapamiętamy na zawsze. Przypomnijmy, dlaczego pozostanie w naszej pamięci na długo.

Urodził się 24 czerwca 1950 roku w Bydgoszczy, studia ukończył w Poznaniu. Był absolwentem prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i handlu zagranicznego Uniwersytety Ekonomicznego. Zdobył także tytuł doktora prawa międzynarodowego.

Swoją pierwszą firmę „Interkulpol" założył w 1981 za pieniądze otrzymane od ojca. Była to jedna z pierwszych zagranicznych firm powstałych na terenie Polski po zakończeniu II Wojny Światowej. W latach 80 zasiadał w Polonijnej Izbie Przemysłowo-Handlowej Inter-Polcom, która kontrolowała działania przedsiębiorstw polonijnych. W 1988 został dealerem Volkswagena, a już 3 lata później realizował zamówienia dla policji i Urzędu Ochrony Państwa warte 150 mln zł. 1991 był rokiem ważnym także dlatego, że w tym czasie Jan Kulczyk zarejestrował swoją spółkę Kulczyk Holding Sp.z.o.o. Spółka w 2007 roku weszła do międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investment House (obecna nazwa: Kulczyk Investments).

Ponadto był współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu i Polsko-Niemieckiej Izby Handlowej, przewodniczącym rady ds. Wspierania Badań Naukowych UAM i Międzynarodowego Zielonego Krzyża. Był członkiem w Radzie Muzeum Narodowego w Poznaniu, Kościelnej Radzie Gospodarczej oraz Międzynarodowej Radzie Gubernatorów przy Peres Center for Peace. Stworzył CEED Institute, który miał promować Europę Środkowo-Wschodnią. W zeszłym roku założył Radę Polskich Inwestorów w Afryce, która ma na celu wspieranie polskich przedsiębiorstw w nawiązywaniu kontaktów i działaniach na rynkach afrykańskich.

Jan Kulczyk był również filantropem, Kulczyk Fundation działa w krajach trzeciego świata. Przeznaczył kilka milionów na remont sanktuarium w Jasnej Górze, a w podzięce ojcowie paulini nadali mu tytuł konfrata. Wspierał sztukę, edukację, sport, gospodarkę, za swoją działalność dobroczynną został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski, który jest drugim pod względem precedencji polskim odznaczenie cywilnym.

Żegnamy cudownego człowieka, to wielka strata dla Świata Biznesu i Polski.

Dodatkowe informacje

  • Branża: Finanse, ekonomia

Zaloguj się, by skomentować