×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 859.
Wydrukuj tę stronę
sobota, 30 maj 2015 00:00

Nielegalne oprogramowanie nie popłaca

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niezapowiedziana wizyta w celu sprawdzenia legalności oprogramowania przeprowadzona przez prokuratora, Policję czy inne upoważnione organy może przedsiębiorcę sporo kosztować.Czy rzeczywiście decydując się na nielegalne kopie oszczędzimy? Warto zastanowić się czy lepiej nie zainwestować w oryginalny produkt niż później ponosić duże koszty wynikające ze złamania praw autorskich.

Przedsiębiorcy nie tylko łamią prawo ściągając nie oryginalne pliki z internetu, ale także m.in. instalując oprogramowanie na większej ilości komputerów niż gwarantuje to licencja, używając programu po skończeniu się okresu licencji czy kopiując płyty z legalnym oprogramowaniem. Za te i inne działania, które naruszają prawa autorskie grozi grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności, zabranie narzędzi przestępstwa (czyli np. komputerów firmowych) czy zapłata zadośćuczynienia. Wysokość tej ostatniej kary nie może być niższa niż dwukrotna wartość programu, który używaliśmy. Czyli zamiast prowadzić działalność ponosząc niskie koszty, trzeba zapłacić dwa razy więcej.

Czasami przedsiębiorcy nie są świadomi, że łamią prawo, ponieważ to pracownik na swoim firmowym stanowisku może bez zgody pracodawcy zainstalować nielegalne oprogramowanie. Może też się zdarzyć sytuacja, gdy przeoczy się wygaśnięcie licencji. Należy więc kontrolować co pewnien czas firmowe komputery oraz licencję zainstalowanych programów.

Źródło: itauditor.pl

Dodatkowe informacje

  • Branża: Bankowość

Zaloguj się, by skomentować