Wydrukuj tę stronę
środa, 10 maj 2017 14:30

POLACY STWORZYLI KOSMICZNĄ WIERTARKĘ

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
źródło: wikipedia.org źródło: wikipedia.org

Kosmiczna wiertarka będzie mogła pozyskiwać urobki na asteroidach. Jej wrocławscy twórcy chcą dostarczyć na Ziemię 1 kg surowca z asteroidy, dając sobie czas do 2040 roku.

15 marca z kosmodromu Esrange Space Center w szwedzkiej Kirunie wystartowała rakieta Rexus, na pokładzie której znajdowała się skonstruowane przez wrocławian urządzenie. Wzniosła się na wysokość 86 kilometrów. Po osiągnięciu najwyższego pułapu wiertarka włączyła się i rozpoczęła odwiert w gipsowym bloczku.

Eksperyment został zrealizowany w ramach programu REXUS/BEXUS. To przedsięwzięcie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), które prowadzone jest ze Szwedzką Krajową Radą ds. Przestrzeni Kosmicznej (SNSB) i Niemiecką Agencją Kosmiczną.

Konstruktorami wiertarki i autorami eksperymentu są absolwenci Politechniki Wrocławskiej, twórcy start-upu Scanway, działającego we Wrocławskim Parku Technologicznym.

W wyniku eksperymentu udowodniono, że możliwe będzie wydobycie surowców z asteroid, takich jak metale rzadkie, ale również i z wody, która może być wykorzystywana do produkcji paliwa.

Firma postanowiła połączyć siły z dwoma innymi firmami zajmującymi się m.in. projektowaniem kosmicznym i konstruowaniem łazików marsjańskich, by stworzyć wspólny projekt Delta-V. Współpraca będzie miała na celu sprowadzenie do 2040 roku na Ziemię jednego kilograma surowca z asteroidy.

Dodatkowe informacje

  • Branża: Badania i rozwój, Energetyka
Zaloguj się, by skomentować