Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 19 luty 2018 08:35

BEZGOTÓWKOWA POLSKA

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
pixabay.com pixabay.com

Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego „Polska Bezgotówkowa” to program organizowany w ramach inicjatywy przedsiębiorców, którzy zdecydują się na zainstalowanie w swojej firmie terminala płatniczego. To oni zostaną zwolnieni z opłat za jego używanie przez okres 1 roku.


W Polsce zainstalowanych jest 600 tys. terminali płatniczych. W styczniu z inicjatywy środowiska bankowego, agentów rozliczeniowych i organizacji płatniczych Visa i Mastercard wystartował Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego „Polska Bezgotówkowa”, którego celem jest przyspieszenie „terminalizacji” polskich firm. Plan jest taki, by w ciągu najbliższych trzech lat zwiększyć liczbę terminali o kolejne pół miliona urządzeń, których szacowany koszt wynosi obecnie 600 mln zł.


Do Programu „Polska Bezgotówkowa” mogą zgłaszać się mali i średni przedsiębiorcy, którzy w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowali płatności bezgotówkowych. Program skierowany jest do drobnych detalistów, którzy mogą posiadać maksymalnie 5 sklepów.


Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez okres 12 miesięcy. Detalista może otrzymać maksymalnie trzy terminale, w tym jeden terminal mPOS, czyli terminal w smartfonie.


Dla każdego urządzenie okres dofinansowania jest liczony przez 12 miesięcy osobno, od momentu jego instalacji. Przedsiębiorca nie ponosi kosztów do czasu osiągnięcia na poszczególnych terminalach obrotu 100 tys. zł w skali 12 miesięcy. Jeśli obrót przekroczy tę kwotę, będą naliczane opłaty zgodne z umową z agentem rozliczeniowym za obsługę transakcji.


Terminal będzie bezpłatny przez rok, później przedsiębiorca musi się liczyć ze standardowymi kosztami obsługi - m.in. opłatą za dzierżawę, prowizją od transakcji czy opłatą aktywacyjną.


Obecnie w programie bierze udział sześciu agentów rozliczeniowych. To eCard, eService, First Data Polska (Polcard), Paytel, PKO Bank Polski, ING Bank Śląski. Oferta jednego z agentów dostępna będzie także w placówkach banków spółdzielczych SGB. Niebawem dołączą do nich kolejni. Zgodnie z przyjętymi przez Fundację założeniami, przedsiębiorcy mogą zgłaszać swój udział do Programu „Polska Bezgotówkowa” w ciągu 3 lat, czyli do końca 2020 r.


Udział w programie to szereg korzyści dla przedsiębiorców. Klienci płacący kartą z reguły wydają więcej i coraz częściej płacą bezgotówkowo i tego oczekują od sprzedawców usług czy produktów.  Na dodatek coraz więcej osób szuka punktów, w których można opłacić zakupy bezgotówkowo.

Zaloguj się, by skomentować