Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 07 luty 2022 13:45

Najbardziej deficytowe zawody w Polsce

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
https://pixabay.com/pl/ https://pixabay.com/pl/

Brakuje pracowników w łącznie 30 różnych zawodach. To więcej niż rok temu. Które zawody są najbardziej deficytowe? 

Wojewódzki Urząd Pracy, w ramach ogólnopolskiego badania Barometr zawodów realizowanego na zlecenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, przygotował opracowanie 30 najbardziej deficytowych zawodów w Polsce. Jest ich o 1 więcej niż rok temu. 

To już VII edycja Barometru zawodów. Tym razem trudności w obsadzeniu miejsc pracy odczuwalne będą najbardziej w branży budowlanej, medycznej i produkcyjnej.

W żadnym z ocenianych w badaniu zawodów nie należy natomiast spodziewać się nadwyżki osób poszukujących pracy. Warto zwrócić uwagę, że jest to pierwsza taka sytuacja od czasu realizacji Barometru na terenie całego kraju – podkreśla w raporcie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wśród deficytowych zawodów znajdują się m.in.: 

  • branża produkcyjna- elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, operatorzy obrabiarek skrawających, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, ślusarze,
  • branża medyczno-opiekuńcza- fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, ratownicy medyczni, psycholodzy i psychoterapeuci, 
  • branża edukacyjna- nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów zawodowych. 

Problemy w związku z niedoborami odczuje także: branża budowlana, TSL oraz samochodowa, spożywczo-gastronomiczna i finansowa. 

Źródło: https://tvn24.pl/biznes

Zaloguj się, by skomentować