Wydrukuj tę stronę
wtorek, 19 grudzień 2017 17:02

PODSUMOWANIE MŚP 2017 I PROGNOZA NA 2018 ROK

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
pixabay.com pixabay.com

Cyklicznie opracowywany przez Instytut  Keralla Research podaje, że humory polskich przedsiębiorców uległy poprawie i wzrosły o niemal 8 pkt. Na sytuację wpłynął wzrost odsetka przedsiębiorstw pozytywnie postrzegających zmiany zachodzące w gospodarce. Ostatni kwartał zapowiada utrzymanie skłonności przedsiębiorców sektora MŚP do inwestowania na poziomie z poprzedniego kwartału. Cyklicznie opracowywany przez Instytut  Keralla Research podaje, że humory polskich przedsiębiorców uległy poprawie i wzrosły o niemal 8 pkt. Na sytuację wpłynął wzrost odsetka przedsiębiorstw pozytywnie postrzegających zmiany zachodzące w gospodarce. Ostatni kwartał zapowiada utrzymanie skłonności przedsiębiorców sektora MŚP do inwestowania na poziomie z poprzedniego kwartału. 

 

Poprzedni kwartał w kraju

O 4 pkt. proc. zwiększył się odsetek przedsiębiorców sektora MŚP, którzy pozytywnie oceniają sytuację gospodarczą w Polsce w minionych trzech miesiącach. 
Od początku roku ubywa firm, według których sytuacja ekonomiczna kraju ulega pogorszeniu. Początek roku to ok. 43 proc. sceptyków, a każdy pomiar zmniejsza liczbę negatywnie oceniających.

Obecnie według 24,8 proc. przedsiębiorców kondycja polskiej gospodarki pogorszyła się, co daje spadek o 1 pkt. proc. w odniesieniu do 3 kw.

 

Poprzedni kwartał w firmach

Poziom zadowolenia firm sektora MŚP z kondycji prowadzonego przez nich biznesu wzrósł 2,8 pkt. Proc., co stanowi zbliżony odsetek pozytywnych ocen uzyskanych w roku ubiegłym w tym samym okresie. 

 

Czwarty kwartał w kraju

W relacji do ostatniego pomiaru o 7,6 pkt. proc. wzrósł odsetek badanych zakładających polepszenie się sytuacji gospodarczej kraju w następnym kwartale. Optymistyczny scenariusz zakłada 20,8 proc. przedsiębiorców, co jest też wynikiem o 9,1 pkt. proc. wyższym, niż rok wcześniej w analogicznym okresie. 


Od stycznia na podobnym poziomie utrzymuje się odsetek przedsiębiorców zakładających raczej pogorszanie się sytuacji w krajowej gospodarki. W obecnym odczycie negatywnie prognozuje 22,6 proc. badanych. W ostatnim pomiarze w ten sposób odpowiadało 21,8 proc., w kwietniu – 22,4 proc., a w styczniu 22,0 proc. reprezentantów firm MŚP.

 


Czwarty kwartał w firmie

Co czwarty przedsiębiorca MŚP zakłada poprawę kondycji ekonomicznej własnej firmy wraz z końcem roku. W relacji do poprzedniego pomiaru to niewielki, bo 1,4 pkt. wzrost, natomiast już w porównaniu do nastrojów z ubiegłorocznego badania to rezultat lepszy o 5 pkt. proc. Optymistyczny scenariusz zakładają głównie firmy handlowe, produkcyjne oraz zatrudniające 50-249 pracowników. Negatywnych zmian spodziewają się przede wszystkim podmioty, które działają tylko w kraju i nie zajmują się eksportem. 

 

WSKAŹNIK KERNA

Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł -54,87 i jest najlepszym odczytem od trzech lat. Wskazuje jednocześnie na sporą poprawę nastrojów przedsiębiorców wobec poprzedniego kwartału wyrażoną wzrostem o 7,94 pkt. Nastroje przedsiębiorców uległy polepszeniu w każdym badanym zakresie, jednak najbardziej zauważalna jest jednak zmiana dla pytania o prognozy na kolejny, tj. czwarty kwartał tego roku. Odsetek firm pozytywnie prognozujących wzrósł aż o 7,6 pkt. proc. (jeszcze trzy miesiące temu tylko 13,2 proc. zakładało pozytywny wariant wydarzeń dla kraju). Oceniający miniony kwartał jednogłośnie orzekli, że sytuacja krajowej gospodarki polepsza się. 

 


INDEX ZAIR

Index ZAIR obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP oparty jest na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie. Odczyt wyników z tej edycji badania wyniósł 62,94 pkt. na minusie i w skali ostatnich trzech miesięcy jest symbolicznie gorszy (zmiana o 0,66 pkt.). Firmy zamierzające wydatkować w czwartym kwartale na środki trwałe, kupować będą głównie nowe maszyny (60,4 proc.). Utrzymuje się skłonność do inwestycji w służbowe samochody (36,2 proc.) i oprogramowanie (20,8 proc.). Inwestycje planują głównie eksporterzy, producenci oraz średnie firmy (50-249).

źródło: egodpodarka.pl

Zaloguj się, by skomentować