logo portal msp zlote fb500px

Jedyne takie miejsce dla MŚP w polskim internecie!

Wyszukaj

Branża

piątek, 07 styczeń 2022 11:55

Polski Ład – 10 najważniejszych zmian w 2022 roku!

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
https://pixabay.com/pl/ https://pixabay.com/pl/

Już od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe przepisy wprowadzone w ramach pakietu nazywanego Polskim Ładem. Sprawdź co się zmieni!

W lipcu 2021 r. rząd przedstawił projekt ustawy, która wprowadzić ma wiele zmian w ustawach podatkowych i ubezpieczeniowych. Zmiany te wprowadzone mają być w ramach Polskiego Ładu. Najwięcej zmieni się dla przedsiębiorców i to właśnie wśród nich niektóre ze zmian wzbudziły największe kontrowersje. Poznaj 10 najważniejszych postanowień Polskiego Ładu, które obowiązują od nowego roku! 

 1. SKŁADKA ZDROWOTNA

Wiele zmieni się w kwestii składek zdrowotnych. Od nowego roku składki zdrowotne ustalane będą od dochodu w przypadku opodatkowania na zasadach skali podatkowej lub podatku liniowego oraz od przychodu w przypadku ryczałtowców. Dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych składka wynosić będzie 9% od dochodu. Nie będzie ona odliczana od podatku. Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą płacili składkę zdrowotną w wysokości 4,9% swojego dochodu.

 1. KWOTA WOLNA OD PODATKU

Przedsiębiorcy, którzy swoją działalność opodatkowują skalą podatkową, rozliczający swoje przychody wykazywane na PIT-36 lub PIT-37, będą mieli wyższą kwotę wolną od podatku wynoszącą 30 000 zł. Kwota zmniejszająca podatek wyniesie 425 zł miesięcznie.

 1. ULGI PODATKOWE

Kilka z ulg podatkowych będzie kontynuowanych w 2022 roku. Wprowadzone zostają także nowe. Wśród nich znajdują się m.in.: ulga na prototyp, ulga na powrót, ulga na ekspansję, ulga na IPO czy ulga na robotyzację. 

 1. NALICZANIE WYNAGRODZEŃ PRACOWNIKÓW

W związku z wprowadzanymi zmianami wiele zmieni się także w naliczaniu wynagrodzeń pracowników. Dzieje się to głównie z powodu wprowadzenia ulgi dla klasy średniej, braku możliwości odliczania składek zdrowotnych oraz podniesienia limitu progu podatkowego. 

 1. KARTA PODATKOWA

Od nowego roku karta podatkowa zostaje zlikwidowana dla nowych przedsiębiorców. Przedsiębiorcy nie będą mogli skorzystać z opodatkowania na jej zasadach. Ci, którzy do tej pory korzystali z takiej formy opodatkowania, będą mogli ją kontynuować. 

 

 

 

 1. WYŻSZY PRÓG PODATKOWY

Pierwszy raz od 12 lat podniesiony zostanie próg podatkowy. Z kwoty 85 528 zł podniesiony będzie do 120 000 zł. Dochody objęte 32% stawką podatku będą dotyczyć tylko tych uzyskanych powyżej 120 000 zł.

 1. PIT-0 DLA EMERYTÓW

Jest to ulga PIT obowiązująca osoby, które kontynuują aktywność zawodową, rezygnując tym samym z pobierania emerytury. Dotyczy osób pracujących zarówno na etacie, jak i na zleceniach. Pracujący seniorzy, którzy nie będą pobierali emerytury, będą płacić podatek po przekroczeniu 115 528 zł zarobków. 

 1. WSPÓLNE ROZLICZANIE PIT PRZEZ MAŁŻONKÓW

PIT wspólnie będzie można rozliczyć także za rok, w którym małżeństwo zostało zawarte. Warunkiem jest to, że zarówno małżeństwo, jak i wspólność majątkowa trwały do końca roku podatkowego. W tym przypadku ulga dla klasy średniej również zostanie zastosowana. 

 1. AUTA SŁUŻBOWE

Zmienią się także zasady korzystania z aut służbowych do celów prywatnych. Świadczenie w wysokości 250 zł miesięcznie będzie teraz dotyczyło samochodów o mocy silnika do 60 kilowatów oraz aut stanowiących pojazd elektryczny lub pojazd napędzany wodorem. Świadczenie w wysokości 400 zł miesięcznie będzie dotyczyło pozostałych samochodów. 

 1. OGRANICZENIA W PRACY NA CZARNO

Pracownik, który jest nielegalnie zatrudniony oraz ten, którego przychody w części nie zostały ujawnione organom państwowym nie będzie ponosił obciążeń podatkowych. Konsekwencje będą obciążały pracodawcę. To samo dotyczy składek zdrowotnych. 

Źródła: https://tvn24.plhttps://poradnikprzedsiebiorcy.pl

Zaloguj się, by skomentować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się i bądź na bieżąco. Atrakcyjne oferty usług i produktów. Lokalne wydarzenia, eventy, newsy!
*Podając swój email wyrażasz zgodę na przetwarzanie udostępnionego adresu na cele wysyłki wiadomości informacyjnych o promocjach, ofertach oraz aktualności na www.portalu-msp.pl

Aktualności

 • 1
 • 2
 • 3
Ceny paliw nadal w górę

Ceny paliw nadal w górę

Ceny paliw nadal rosną i nic nie zapowiada, że miałoby się to zmienić w najbliższej...

Czym są wakacje kredytowe?

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to jedna z pomocy zaproponowanej przez rząd dla kredytobiorców. Na czym polega i...

Ceny prądu w 2023 roku

Ceny prądu w 2023 roku

Jak informuje „Rzeczpospolita”, za rok ceny prądu mogą wzrosnąć nawet o 50%. Co jest tego...

Najnowsze oferty

Grafik do współpracy

Grafik do współpracy

W związku z rozwojem poszukujemy do współpracy ZDALNEJ grafika z ciekawym portfolio.Jesteśmy małą agencją reklamową działającą w Wielkopolsce. Prosimy o przesyłanie...

Sylwetki

 • 1
 • 2
 • 3
Joanna Malinowska-Parzydło

Joanna Malinowska-Parzydło

Joanna Malinowska-Parzydło jest mamą dwójki dzieci, która perfekcyjnie łączy pracę z życiem prywatnym.

Olga Kozierowska

Olga Kozierowska

Od dziecka jest związana ze sceną. W dzieciństwie bardziej interesowała ją muzyka, obecnie występuje jako bizneswoman, dziennikarka oraz trener biznesu...

Magda Stawska - zawód to jej pasja

Magda Stawska - zawód to jej pasja

  Magda Stawska, czyli kobieta z misją, jaką jest osiągać i realizować swój potencjał. Praktyk i teoretyk zarządzania, doświadczona menedżerka z...

Rolnicze newsy

 • 1
 • 2
 • 3
NABÓR wniosków o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

NABÓR wniosków o premie na rozpoczęcie d…

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła, że od 15.10.2018 do 13.11.2018 można składać wniosek na...

Przez zakaz handlu w niedzielę rolnicy nie mogą sprzedawać plonów!

Przez zakaz handlu w niedzielę rolnicy n…

Zakaz handlu w niedzielę objął także rolników. Swoich zbiorów w ten dzień nie mogą sprzedawać...

Nowa reforma systemu rolnictwa - Plan na bardziej ekologiczną żywność

Nowa reforma systemu rolnictwa - Plan na…

Reforma rolnictwa ekologicznego w UE spowodowała ujednolicenie przepisów, z których niektóre wprowadzono ponad 20 lat...