Wydrukuj tę stronę
czwartek, 28 czerwiec 2018 07:59

Przedsiębiorstwa z branży budowlanej zagrożone bankructwem

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Branża budowlana prosi rząd o pomoc w temacie waloryzacji kontraktów budowlanych i zgłaszają zmiany w prawie, które mają na celu uniknięcie fali bankructw.

Jaki jest problem?
W 2017 roku radykalnie wzrosły ceny materiałów budowalnych, wzrósł problem wystarczającej siły roboczej. Dużo firm kontraktowało wcześniej, zanim problem nastąpił. Plaga bankructw grozi głównie tym firmom, które zawierały umowy dwa lub trzy lata temu. Dużo firm zastanawia się czy nie zrezygnować z budowy, gdyż często kara umowna (10%) jest niższa niż straty związane z zakończeniem budowy. Jeśli rząd nie wyrazi zgody na renegocjację kontraktów publicznych lub nie zaproponuje innego sposobu rozwiązania problemu, straty mogą być duże po obu stronach.

Przedsiębiorcy porównują nawet tę sytuację do kryzysu z 2012 roku, kiedy to duża liczba inwestycji związanych z Euro 2012, wzrost cen materiałów budowalnych i światowy kryzys doprowadziły do bankructwa wielu generalnych wykonawców.

Zawierane kontrakty zawierały klauzulę waloryzacyjną, ale z ograniczeniem maksymalnie do 1% wartości kontraktu, a straty są większe. Dodatkowo prawo zamówień publicznych, zakazuje zmian, które nie zostały przewidziane w umowie.

Federacja Przedsiębiorstw Polskich i KUKE przedstawi wkrótce ministerstwu propozycje, które mają na celu pomoc w rozwiązaniu problemu. Mają to być min: możliwość waloryzacji umów z uwzględnieniem wskaźnika Głównego Urzędu Statystycznego (wówczas przedsiębiorcy mogliby domagać się podwyższenia wynagrodzenia o tyle o ile wzrosły średnie ceny). Niestety ta zmiana nie pomogłoby wszystkim bo dane GUS są publikowane z opóźnieniem i historycznie mogą nie oddawać rzeczywistej zmiany cen. Stąd postulaty zmian mają dotyczyć głownie kodeksu cywilnego (klauzuli rebus sic stantibus). Firmy budowalne nie chciałaby rozwiązać problem ugodowo.

Źródło: biznes.gazetaprawna.pl

Zaloguj się, by skomentować