Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 15 styczeń 2018 16:19

ŚWIĘTO PRZYPADA W SOBOTĘ? PRACODAWCA MUSI DAĆ PRACOWNIKOWI WOLNY DZIEŃ

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
pixabay.com pixabay.com

Pracodawca ma obowiązek udzielenia swoim pracownikom dnia wolnego w zamian za sobotę, w którą przypada święto. Dzień ten musi przypadać w tym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiło święto.


Pracodawca musi umniejszyć pracownikowi wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela. Gdy święto przypada w sobotę, która w zakładzie jest dniem wolnym, należy wskazać inny dzień wolny od pracy w danym okresie rozliczeniowym, aby zapewnić pracownikom odpowiednią liczbę dni i godzin pracy.
W systemach równoważnych, gdy święto wypada w sobotę, można przedłużyć dobowy wymiar czasu pracy ponad podstawowe 8 godzin. Zazwyczaj pracownicy tacy mają dłuższe dniówki robocze i więcej dni wolnych od pracy.


Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy liczbę dni i godzin pracy muszą mieć dostosowane do obowiązującego ich wymiaru czasu pracy, co z` reguły nie będzie wymagało wskazania dodatkowego dnia wolnego od pracy za święto.


W przypadku w którym pracownik w dniu wolnym wyznaczonym przez pracodawcę za święto jest chory, wymiar czasu pracy takiego pracownika obniża się o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

W sytuacji, gdy pracownik miałby korzystać w dniu wyznaczonym jako wolny za święto z urlopu wypoczynkowego, nie ma obowiązku wyznaczenia innego dnia wolnego. Pracownik nie korzysta w takim dniu z urlopu, gdyż zgodnie z zasadami udzielania urlopu wypoczynkowego udziela się go w dniach, które są dla pracownika dniami pracy. Oznacza to, że pracownikowi nie udziela się urlopu w dniu, w którym zgodnie z rozkładem ma wolne za święto.

Zaloguj się, by skomentować