×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 870.
JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 874.
Wydrukuj tę stronę
wtorek, 26 maj 2015 00:00

Czy można zatrudnić małżonka we własnej firmie?

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nie ma żadnych przepisów prawnych, które zabraniałyby zatrudnić małżonka jednak może okazać się to bardziej kosztowne niż mogłoby się wydawać. Poniżej kilka faktów, które trzeba znać.

Jeśli zatrudniamy małżonka na umowę o pracę lub umowę o dzieło, zaczyna on być traktowany przez ZUS jako osoba współpracująca*. Wtedy pojawia się konieczność opłacenia składek za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, których wysokość ustalana jest na takim samym poziomie jak dla przedsiębiorców. Istnieje jednak sposób uniknięcia dodatkowych kosztów. Jeśli małżonek zatrudniony jest u innego pracodawcy na umowę o pracę, a jego zarobki to przynajmniej minimalna krajowa, wtedy opłaca się zatrudnić małżonka na umowę zlecenie. Wtedy ten drugi pracodawca opłaca ubezpieczenie społeczne, a osobie zatrudniającej małżonka pozostaje opłacenie jedynie ubezpieczenia zdrowotnego. Przepisy te obowiązują nie tylko podczas zatrudniania małżonka, ale także rodziców, dzieci, dzieci małżonka, adoptowanych dzieci czy macoch i ojczymów.

Ponadto dając pracę małżonkowi trzeba liczyć się z tym, że wartość jego wynagrodzenia nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Co oznacza nic innego jak obliczanie, pobieranie i wpłacanie zaliczki na podatek dochodowy. Jednak są pewne sposoby na obniżenie tego podatku, ponieważ do kosztów można zaliczyć m.in. , składki na fundusz pracy, opłacenie małżonkowi składek ZUS (wtedy małżonek nie może się rozliczać z tego w swoim rocznym PIT czy odjęcie części składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego.

*Osoba, z którą dzielimy gospodarstwo domowe i współpracujemy przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Dodatkowe informacje

  • Kategorie: Prawo

Absolwentka prawa i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2012 roku członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. Odbywała praktykę zawodową jako asystent sędziego w wydziałach egzekucyjnym, upadłościowym, cywilnym oraz gospodarczym. Podczas aplikacji radcowskiej pracowała również w kancelarii radcowskiej oraz w dziale prawnym jednej z największych grup kapitałowych w Wielkopolsce. Aktywnie zaangażowana w ramach samorządu zawodowego w darmowe poradnictwo prawne, w tym w akcję niebieski parasol organizowaną przez Krajową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu. Włada językiem angielskim, niemieckim oraz rosyjskim.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ostatnio opublikowane: