Wydrukuj tę stronę
wtorek, 22 sierpień 2017 15:21

WROCŁAWSKI PROJEKT W WALCE Z CHOROBAMI NEURODEGENERACYJNYMI

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zbadanie mało poznanych właściwości amyloidów to główny cel dr inż. Joanny Olesiak - Bańskiej z wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Amyloidy związane są z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.

W chwili obecnej diagnostyka chorób związanych z amyloidami opiera się głównie na wywiadzie i ocenie zachowania danej osoby. Nowa technika może wykrywać już mniejsze jednostki szkodliwych białek co w efekcie da większe szanse na powstrzymanie występującej choroby.

Badacze z Wrocławia chcą zastosować mikroskopię wielofotonową, za pomocą której będą mogli zbadać tzw. optyczne właściwości nieliniowe amyloidów. Efekty będą wzmacniane za pomocą nanocząstek złota. Każdy materiał posiada właściwości optyczne, które opisują, w jaki sposób absorbuje on i emituje światło.

To właśnie optyczne właściwości nieliniowe określają, jak bardzo wydajnie dany materiał (amyloidy) absorbuje światło, kiedy wzbudzany jest wielofotonowo. Materiały wzbudzane są laserem impulsowym o dużej mocy, dzięki któremu uzyskać można wielofotonowe procesy.

Zdaniem badaczy, efekty nieliniowe mogą zostać wzmocnione przez nanocząstki złota - co pozwoliłoby za ich pomocą ulepszyć proces obrazowania amyloidów.

Projekt "NONA – optyka nieliniowa, nanocząstki i amyloidy" został dofinansowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej na kwotę 1,7 mln zł w ramach trzeciego konkursu programu FIRST TEAM.

źródło: rynekzdrowia.pl