Wydrukuj tę stronę
środa, 31 maj 2017 14:26

NOWA METODA LECZENIA ZŁAMANYCH KOŚCI POZWOLI ZAOSZCZĘDZIĆ MILIONY

Napisane przez redaktor
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
źródło: pixabay.com źródło: pixabay.com

Polska służba zdrowia może zaoszczędzić 50 mln zł dzięki polskim naukowcom z firmy Science BioTech. Opracowali oni bowiem tańszą i bardziej bezpieczną płytkę chirurgiczną, dzięki której będzie można dokładniej łączyć złamane kości. Firma wygrała konkurs CVC Young Innovator Awards.

Produkowane przez firmę płytki modułowe będą mogły znaleźć  zastosowanie w miejscach trudno dostępnych, dzięki temu u pacjentów ze skomplikowanymi złamaniami będzie można do minimum zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań. Dla służby zdrowia taka zmiana mogłaby przynieść milionowe oszczędności.

W chwili obecnej start-up rozwija zespół składający się z 5 osób. Są to osoby związane z medycyną, łączące stomatologię, protetykę, fabrykację przyrostową oraz jest też projektant graficzny specjalizujący się w wydrukach 3D.

Lekarze dzięki naukowcom z Science BioTech, którzy stworzyli gniazda mocujące, będą mogli łączyć płytki między sobą w dowolnej konfiguracji, co oznacza, że dla każdego pacjenta i dla każdego złamania można stworzyć inny zestaw łączeń. Tworzenie odpowiedniej płytki będzie możliwe już przy stole operacyjnym.

Naukowcy są zdania, że ich rozwiązanie może spowodować oszczędności przynajmniej w kwocie 50 mln zł. O tyle mniej zapłaciłyby szpitale za zamówione płytki chirurgiczne.

Zgodnie z założeniami produkt trafi do szpitali w ciągu najbliższych dwóch lat. W tej chwili naukowcy produkują płytki w Belgii.

Firma - oprócz głównej nagrody i 60 tys. zł - otrzymała również specjalne wyróżnienie od redakcji money.pl. Pieniądze z wygranej w CVC Young Innovator Award firma przeznaczy na dalsze badania.

źródło: money.pl

Zaloguj się, by skomentować