×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 879.
Wydrukuj tę stronę
środa, 12 sierpień 2015 00:00

Kary za niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 1 stycznia 2015 roku brak złożenia w terminie sprawozdania finansowego w urzędzie skarbowym jest wykroczeniem skarbowym podlegającym karze grzywny (art. 80b kodeksu skarbowego). Przepisy weszły w życie na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 2014r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku osobowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw zmieniającej kodeks skarbowy. Podatnicy powinni więc dochować staranności, jeśli chcą uniknąć odpowiedzialności karnej.

Sprawozdaniem finansowym jest dokument, w którym przedsiębiorstwa prezentują swoje wyniki finansowe. Na sprawozdanie finansowe składa się bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa. Obowiązek złożenia sprawozdania finansowego dotyczy podmiotów objętych regulacją ustawy o rachunkowości. Sprawozdanie sporządza się według stanu na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, czyli na ostatni dzień roku obrotowego spółki. Warto wspomnieć, ze zgodnie z k.s.h. rok obrotowy może, ale nie musi pokrywać się z rokiem kalendarzowym.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych zobowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki – także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe (art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Raportu i opinii składać nie muszą podatnicy zwolnieni z obowiązku badania na podstawie szczególnych przepisów.

Sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego jest obowiązkiem kierownika jednostki. Ma on na to termin trzech miesięcy od dnia bilansowego. Kierownik przedstawia sprawozdanie organom właściwym do jego zatwierdzenia (tj. takim, na które wskazują obowiązujące przepisy i postanowienia oraz statut lub umowa). Takimi organami są np. właściciele w przypadku spółki cywilnej czy zwyczajne walne zgromadzenie w przypadku spółki akcyjnej. Sprawozdanie to podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający najpóźniej 6 miesięcy od dnia bilansowego. Jeśli więc przykładowo rok obrotowy spółki kończy się 31.12.2014, spółka będzie miała 6 miesięcy na zatwierdzenie sprawozdania przez zgromadzenie wspólników. Ostatecznym terminem na zatwierdzenie będzie 30.06.2015. Od terminu zatwierdzenia spółka ma 10 dni na złożenie dokumentów. W podanym przykładzie termin upłynie 10 lipca 2015 roku. Jeśli z kolei sprawozdanie finansowe zostanie zatwierdzone 5 maja 2015r. należy je złożyć w urzędzie do 15 maja 2015r.

Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy prowadzą księgi rachunkowe, są zobowiązani do złożenia w urzędzie skarbowym sprawozdania finansowego łącznie z zeznaniem podatkowym, a więc w terminie do 30 kwietnia danego roku przy rozliczeniu podatkowym za rok ubiegły (art. 45 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Dotychczas kodeks karny nie przewidywał sankcji za niezłożenie sprawozdania finansowego w urzędzie skarbowym. Nowelizacja wprowadziła sankcję za nieprzekazanie organowi skarbowemu (urzędowi skarbowemu) w terminie sprawozdania finansowego, opinii lub raportu. W konsekwencji niezłożenie wymienionych dokumentów w terminie traktowane jest jako wykroczenie skarbowe, za które grozi kara grzywny. Aktualnie kwota ta może wynosić od 175 zł do 35 000 zł.

W dalszym ciągu podatnicy są też zobowiązani przekazywać sprawozdania finansowe do KRS. Za niezłożenie dokumentów w KRS grozi grzywna nakładana przez sąd rejestrowy (art. 24 ust. 1 ustawy o KRS) albo kara pozbawienia wolności (art. 79 pkt 4 ustawy o rachunkowości).

Dodatkowe informacje

  • Kategorie: Prawo

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.