Wydrukuj tę stronę

POMOC W ZATRUDNIANIU PRACOWNIKÓW SEZONOWYCH W ROLNICTWIE DZIĘKI DYREKTYWIE UNIJNEJ

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
źródło: pixabay.com źródło: pixabay.com

Dyrektywa o pracownikach sezonowych ma pomóc w zatrudnianiu osób z państw trzecich, głównie z Ukrainy, poprzez uproszczenie procedury związanej z wydawaniem zezwoleń na pracę.

Dyrektywa dotyczy zatrudniania pracowników z zagranicy w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce poprzez wprowadzenie przepisów unijnych. Projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów.

Nowe przepisy mają pomóc rolnikom w zatrudnianiu pracowników sezonowych poprzez uproszczenie procedur związanej z wydawaniem zezwoleń na pracę. W pierwszej uproszczonej formule jest to siedem dni, w przypadku problemów okres ten może się wydłużyć do 30 dni.

W dyrektywie sezonowej zaproponowano możliwość zawierania wielosezonowych zezwoleń na pracę, na okres trzech lat, pod warunkiem potwierdzenia przyjazdu. Kolejną propozycją jest możliwość zatrudnienia pracowników z państw trzecich przez dziewięć miesięcy w ciągu roku kalendarzowego, a nie jak dotąd przez sześć miesięcy.

Od 2006 r. W Polsce obowiązuje uproszczona procedura uzyskiwania zezwoleń do prac sezonowych. Została ona wprowadzona, by ułatwić pozyskanie pracowników zagranicznych. Dotyczy ona sześciu państw, naszych wschodnich sąsiadów m.in. Ukrainy. Wystarczy, że osoba poszukująca pracowników złoży w powiatowym urzędzie pracy oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy.

Dyrektywa będzie wchodzić w życie od 1 stycznia 2018 roku, ale oświadczenia i zezwolenia na pracę, które będą wydane w roku 2017, będą mogły obowiązywać do końca 2018 roku.