Wydrukuj tę stronę
piątek, 15 wrzesień 2017 06:47

WYPOWIEDZENIE ZAKAZU KONKURENCJI

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
źródło: pixabay.com źródło: pixabay.com

Tworząc umowę o zakazie konkurencji warto jest doprecyzować możliwość jej wypowiedzenia przez pracodawcę, podając przesłankę ustania przyczyn uzasadniających trwanie zakazu.

W przypadku zawarcia umowy o zakazie konkurencji na okres po ustaniu stosunku pracy, warto dodać zapis o możliwości jej rozwiązania przed upływem okresu, na jaki została zawarta.


Na podstawie orzecznictwa sądów strony mogą wprowadzić do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia postanowienia dopuszczające jej rozwiązanie za wypowiedzeniem pracodawcy, jednak pod warunkiem wskazania okoliczności stanowiących przesłanki wypowiedzenia. Dobrze jest też określić w umowie konkretne przyczyny jej wypowiedzenia, tak aby pracownik był ich świadom w chwili zawierania umowy.

Klauzula o możliwości wypowiedzenia musi określać warunki i przesłanki wypowiedzenia, gdyż przepisy Kodeksu pracy nie przewidują możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy o zakazie konkurencji, czyli najbezpieczniej wskazać katalog przyczyn wypowiedzenia umowy lub co najmniej określenie przesłanek jej wypowiedzenia.

Zaloguj się, by skomentować