×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 863.
Wydrukuj tę stronę
wtorek, 28 lipiec 2015 00:00

Franczyza, warto?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czy zastanawiasz się czy zamiast własnego biznesu lepiej zdecydować się na franczyzę? Czy może myślisz, że Twoja firma jest na tyle popularna, że sam chcesz zostać franczyzodawcą? Zanim podejmiesz decyzje koniecznie przeczytaj o jej wadach i zaletach, co z pewnością ułatwi Ci jej podjęcie.

Franczyzodawca

Istnieje dużo zalet bycia franczyzodawcą. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć m.in wzmocnienie pozycji przedsiębiorstwa na rynku. Franczyza umożliwia rozwój Twojej firmy bez dużych inwestycji. Dodatkowo Twoje marka zyskuje na znaczeniu i staje się bardziej rozpoznawalna. Zatrudnienie odpowiedniego personelu i zarządzanie nim leży w gestii franczyzobiorcy. Zyskuje się również nowe źródło dochodu w postacji opłaty licencyjnej uiszczanej przez franczyzobiorę. Franczyza jest również dobrą metodą wejścia na nowe zagraniczne rynki.

Niestety wszystko co ma zalety, posiada także swoje wady. Największą z nich jest nieodpowiedni wybór franczyzobiorców. W przypadku gdy opłata licencyjna naliczana jest od wysokości zysków, franczyzobiorca może szukać sposobów na oszukanie franczyzodawcy poprzez zaniżenie wysokości zysku. Możliwości kontroli franczyzobiorcy są ograniczone, a nie można o nich zapominać, ponieważ kilka źle zarządzanych placówek może odbić się negatywnie na wizerunku marki lub całego przedsiębiorstwa. Istnieje również zagrożenie, że po zakończeniu umowy, wiedza i klienci przekazani franczyzobiorcy zostaną wykorzystani przeciwko niemu.

Franczyzobiorca

Decydując się na franczyzę, decydujesz się na sprawdzoną ideę, więc poziom ryzyka prowadzenia działalności jest obniżony. Nie musisz mieć tak dużego kapitału na start jak w przypadku zakładania własnej firmy. Dodatkowo nie trzeba być ekspertem w danej branży, aby zastanawiać się nad franczyzą, ponieważ cała wiedza zostanie Ci przekazana przez franczyzodawcę. Równiez koszty tworzenia wizerunku są niższe, franczyzodawca oferuje Ci rozponawalny znak wizerunkowy oraz swoją wiedzę z zakresu marketingu i promocji produktu lub usługi. Często również franczyzodawca szkoli zatrudnionych pracowników.

Największą wadą franczyzy jest brak samodzielności. Jeśli franczyzodawca podjął jakąś decyzję, która według Ciebie może być błędna, Twój sprzeciw raczej jej nie zmini. Trzeba pamiętać również, że oprócz opłaty wstępnej, płaci się również opłatę licencyjną, czy opłaty na fundusz reklamowy. Zrezygnowanie z franczyzy wcale nie musi być takie proste, franczyzodawcy decydując się na franczyzobiorcę najczęściej przeprowadzają dokładną selekcje kandydatów, więc jeśli będziesz chciał komuś przekazać franczyzę, będziesz musiał liczyć się z ingerencją ze strony franczyzodawcy.

Czytany 1373 razy Ostatnio zmieniany piątek, 14 sierpień 2015 08:39

Zaloguj się, by skomentować