×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 884.
JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 863.
Wydrukuj tę stronę

Jesienna korekta podstawowego nawożenia rzepaku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W tym sezonie rzepak siany często był z opóźnieniem, rozwija się nierównomiernie, susza utrudnia rozkład i pobieranie składników zawartych w nawozach.

Już kilka tygodni po siewie, można rozważyć korektę zastosowanego przedsiewnie nawożenia podstawowego rzepaku. Warto przemyśleć jesienne pogłówne zabiegi nawozowe, które umożliwią roślinie osiągnięcie jak najlepszej kondycji przed zimą.


W tym roku wielu plantatorów twierdzi, że będzie podawać rzepakowi niewielką dawką azotu, aby pobudzić plantację do wzrostu. Niedobór azotu w glebie działa niekorzystnie już do 3-4 liścia. Rzepak może zareagować spowolnionym wzrostem i przebarwieniami. By do tego nie dopuścić, często wskazane jest zastosowanie tego składnika w dawce około 10-15 kg N/ha. Rolnicy najczęściej realizują to w postaci roztworu mocznika. Taki zabieg warto połączyć z dokarmianiem magnezem, siarką i mikroelementami.


W fazie około 5. liscia, należy podać pierwszą dawakę boru, manganu oraz resztę mikroelementów. W warunkach suchej jesieni aplikacja mikroskładnikami jest wręcz wskazana. Warto pamiętać, że lepsza kondycja rzepaku to większe szanse na dobre jego przezimowanie.