×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 863.
JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 884.
Wydrukuj tę stronę

Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Andrzej Duda 27 sierpnia podpisał krytykowaną przez wiele środowisk ustawą z 5 sierpnia o kształtowaniu ustroju rolnego.


Nowe przepisy mają wprowadzić liczne ograniczenia, które mają zapobiegać wykupywaniu ziemi przez cudzoziemców, a także spekulowaniu gruntami. Uderzają jednak w polskich rolników, którym znacznie trudniej będzie sprzedawać i nabywać grunty rolne. Będą je mogli kupić tylko ci, którzy osobiście będą je uprawiać oraz wykażą, że są zameldowani w gminie, w której leżą owe grunty. Ustawa przewiduje też kontrolę środków przeznaczonych na zakup ziemi. Zmiany dotyczą również reglamentacji obrotu nieruchomościami rolnymi, jeżeli na skutek przeniesienia własności nieruchomości rolnej albo jej części nastąpiłby podział gospodarstwa rolnego. Podział w takim przypadku będzie możliwy jedynie za zgodą dyrektora oddziału ANR.


Kolejne zmiany dotyczą zasad pierwszeństwa sprzedaży ziemi rolnej przez osobę fizyczną lub prawną. Wówczas prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, o ile umowa dzierżawcy została spisana w formie pisemnej i trwała co najmniej trzy lata, a nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodznnego dzierżawcy. Jeśli nieruchomość nie ma dzierżawcy, prawo pierwokupu przysługuje rolnikowi indywidualnemu, który jest właścicielem nieruchomości graniczącej ze sprzedawaną nieruchomością. Z kolei jeżeli brakuje chętnych do kupna, prawo pierwokupu przysługuje ANR, ale tylko wtedy, gdy przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość o powierzchni co najmniej 1 ha.


Nowelizacja wzmacnia rolę i znaczenie ANR, która będzie kontrolować cały obrót ziemią rolną. Dlatego w oddziałach terenowych agencji powstaną komisje, w skład których wejdą przedstawiciele organizacji społeczno-zawodowych i samorządu rolnego.


Kancelaria Prezydenta RP podkreśla, że prezydent Duda zdecydował się an podpisanie owej ustawy, ponieważ jej celem jest nie tylko przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych, ale również zapewnienie prowadzenia gospodarstw przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach.