×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 863.
Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 31 sierpień 2015 00:00

Jak sobie radzić na pierwszym roku?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pierwszy rok to dla kazdego studenta spore wyzwanie. Zmienia się wszystko – musisz nagle stać się za siebie bardziej odpowiedzialny i nauczyć się odpowiadać za swoje błędy.

Student pierwszego roku, który przyjeżdża do obcego miasta, staje jednak przed kilkoma dymatami. P ierwszy z nich to oczywiście – gdzie zamieszkać? Najłatwiej jest oczywiście w akademiku. Nie martwisz się o dodatkowe opłaty, wokół jest dużo osób, które mogą szybko udzielić pomocy, istnieje też mozliwość wykupienia smacznych i tanich obiadów. Decydując się na akademik, trzeba się jednak liczyć z tym, że w takim miejscu ciężko o prywatność – jeżeli wymagasz jednoosobowego pokoju, bedzie trzeba słono za to zapłacić, łazienki również są raczej wspólne. Aby doistać się do akademika, trzeba złożyć odpowiednie podanie – jeżeli zrobisz to za późno, może zabraknąć już miejsca. Sporo studentów decyduje się również na wynajem mieszkania. Najlepiej zrobić to z innymi studentami, wówczas wychodzi dużo taniej.


Kolejną istotną sprawą jest jedzenie. Warto ubezpieczyć się w domowe słoiki z jedzeniem. Im mniej pieniędzy wydasz na jedzenie, tym wiecej zostanie na inne wydatki, których na studiach nie brakuje. Pojawia się także inny problem – komu się chce gotować obiad dla jednej osoby? Dlatego jeżeli masz zaufanego współlokatora, warto się z nim umówić i gotować po połowie. Dobrze jeżeli jesteście z różnych regionów Polski, można wtedy poznać inną kuchnię.

Na samej uczelni rozmawiaj z kim się da i staraj się utrzymywać wszystkie znajomości - przede wszystkim z osobami z Twojego roku. Rozmawiając z wieloma osobami, zawsze będziesz wiedział co się dzieje i co należy zrobić. Na studiach nie ma kogoś takiego jak pani wychowawczyni, która zawsze o wszystkim informuje. Często jest tak, że jakaś informacja od wykładowcy czy z dziekanatu zostaje przekazana jednemu studentowi, aby on poinformował innych, ale on nie staje na jakimś podeście i nie wygłasza komunikatu - on po prostu przekazuje to ludziom, z którymi akurat rozmawia. Rozmawianie z innymi jest też ważne aby... móc ich kiedyś wykorzystać. Oczywiście każdy powinien chodzić na wykłady i coś notować, jednak mimo wszystko nie zawsze się na te wykłady trafia. Gdy tuż przed egzaminem będziesz potrzebował notatek, nie dostaniesz ich od wykładowcy - musisz je dostać od któregoś ze studentów. Idąc przez uczelnię staraj się także zwracać uwagę na komunikaty umieszczone na tablicach informacyjnych, na słupach, na ścianach. Z nich dowiesz się nie tylko kiedy odbędzie się obowiązkowe szkolenie BHP dla pierwszorocznych, ale także kiedy będzie dobra impreza, gdzie zobaczysz ciekawą wystawę, a gdzie pokaz filmów.

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować