Wydrukuj tę stronę
wtorek, 02 maj 2017 07:28

ZATRUDNIASZ KOBIETĘ W CIĄŻY? PAMIĘTAJ O ZMIANACH W KODEKSIE PRACY OD 1 MAJA 2017 ROKU

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
źródło: pixabay.com źródło: pixabay.com

Od 1 dnia maja 2017 roku kobieta oczekująca dziecka i pracująca przy komputerze nie będzie musiała kończyć pracy już po czterech godzinach. Zgodnie z nowymi przepisami pracująca ciężarna powinna mieć 15-minutową przerwę w każdej godzinie pracy przy ekranie komputera. W ten sposób będzie mogła pracować co najwyżej osiem godzin.

Zgodnie z art. 179 Kodeksu pracy (tekst jednol. Dz. U. z 2016 r. poz. 960) w przypadku ciężarnych pracownic firma jest zobowiązana dostosować warunki pracy do wymagań określonych w rozporządzeniu albo ograniczyć czas pracy w taki sposób, aby zlikwidować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa zatrudnionej. W sytuacji, gdy taka zmiana lub dostosowanie jest niemożliwe to firma powinna przenieść pracownicę do innych obowiązków, a gdy jest to niemożliwe- zwolnić ją na czas wymagany z obowiązku świadczenia zadań.
W sytuacji, gdy rozwiązania takie jak zmiana warunków pracy, skrócenie czasu pracy, przeniesienie do innych zadań sprawi, że wynagrodzenie zostanie obniżone – to zatrudniona ma prawo do dodatku wyrównawczego. Natomiast w przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy zatrudniona zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.

Zatrudniający nie będzie się musiał martwić o kobiety ciężarne, o ile zapewni im możliwość skorzystania z 15-minutowych przerw w każdej godzinie. W wyniku zmian praca tych kobiet wzrośnie z obecnych czterech do sześciu godzin. Natomiast wprowadzenie częstszych przerw sprawi, że nastąpi zmniejszenie obciążeń układu mięśniowo-szkieletowego. Praca w ciąży od 2017 r. będzie zatem możliwa w większym wymiarze niż do tej pory z opcją odpoczynku dla pracownicy.

Zmiany dotyczą także innych aspektów. M.in. ciężarna wykonująca pracę w pozycji stojącej wciąż nie będzie mogła pracować dłużej niż trzy godziny w ciągu zmiany, a dodatkowo czas spędzony w tej pozycji nie będzie mógł jednorazowo przekraczać kwadransa. Po tym czasie powinna nastąpić 15-minutowa przerwa. Ograniczenie to nie będzie dotyczyć kobiet karmiących piersią.

Zaloguj się, by skomentować