logo portal msp zlote fb500px

Jedyne takie miejsce dla MŚP w polskim internecie!

Wyszukaj

Branża

sobota, 08 styczeń 2022 20:01

10 najważniejszych zmian dla firm wprowadzonych w 2021 roku!

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
https://pixabay.com/pl/ https://pixabay.com/pl/

Rok 2021 niedawno się skończył. W przeciągu ostatnich 12 miesięcy dla przedsiębiorców wiele się zmieniło w kwestii podatków i nie tylko. Jakie zmiany wprowadzono? 

 1. PODATEK CUKROWY

Już na samym początku roku 2021 w życie weszła ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Wprowadziła ona m.in. właśnie podatek cukrowy. Na czym on polega? 

Poszczególni przedsiębiorcy zobowiązani zostali do uiszczania dodatkowej opłaty. Dotyczy to:

 • Osób wprowadzających na rynek krajowy napoje słodzone, 
 • Osób sprzedających napoje do punktów sprzedaży detalicznej oraz prowadzących sprzedaż detaliczną,
 • Osób zamawiających, gdy skład napoju objętego opłatą stanowi element umowy zawartej przez producenta, a dotyczącej produkcji tego napoju dla zamawiającego.

Opłata obejmuje napoje z dodatkiem cukrów oraz substancji słodzących. Wynosi ona 0,50 zł opłaty stałej oraz 0,05 zł opłaty zmiennej. 

 1. KASA FISKALNA ONLINE

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej online nałożony został na osoby, które świadczą stałe lub sezonowe usługi związane z wyżywieniem, usługi związane z zakwaterowaniem krótkotrwałym, związane ze sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu oraz usługi fryzjerskie, budowlane, kosmetyczne, medyczne, prawnicze i sportowe. Kasa fiskalna za pomocą Internetu łączyć ma się z Centralnym Repozytorium Kas. 

 1. ROZLICZENIE RYCZAŁTEM

W 2021 roku zwiększono liczbę osób, które mogą wybrać system rozliczenia ryczałtem. Ryczałt został zwiększony z 250 000,00 euro do 2 milionów euro. Ryczałtowo mogą się rozliczać teraz także osoby wykonujące tzw. wolne zawody. Obniżona została również wysokość zryczałtowanego podatku. 

 1. ROZLICZENIE NAJMU PRZEZ PRZEDSIĘBIORCÓW

Od tego roku, przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą i w związku z tym wynajmują lokal, mogą wybrać opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wcześniej w ten sposób można było rozliczać tylko najem prywatny. 

 

 

 1. PODATEK OD DOCHODÓW ZAGRANICZNYCH

Ulga abolicyjna ograniczona została do kwoty 1360,00 zł. Ulga ta dotyczy osób, które osiągają dochody z zagranicy. Mogą one skorzystać z metod tzw. odliczenia proporcjonalnego, co w praktyce oznacza płacenie niższego podatku. 

 

 1. PODATEK ESTOŃSKI 

Wprowadzony został tzw. podatek estoński. Skorzystać z niego mogą przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółki akcyjnej. Firmy, które chcą skorzystać z tego podatku muszą m.in.: 

 • posiadać rocznych przychód niższy niż 100 000 000,00 zł, 
 • nie posiadać udziałów w innych spółkach, 
 • posiadać mniej niż połowę przychodów, które pochodząc z dochodów pasywnych. 
 1. OPŁATA OD NAPOJÓW ALKOHOLOWYCH

Przedsiębiorcy posiadający zezwolenia na hurtowy obrót alkoholem muszą płacić opłatę od napojów alkoholowych o objętości mniejszej niż 300 ml. Opłata wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. 

 1. KATEGORIE KUPUJĄCYCH

W styczniu 2021 roku polskie przepisy określiły dokładnie cztery główne kategorie kupujących. Należą do nich: 

 • konsumenci, czyli osoby fizyczne dokonujące zwykłych zakupów,
 • przedsiębiorcy, którzy dokonują zakupów niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, czyli nie pobierają rachunku czy faktury na dane firmowe przedsiębiorcy,
 • osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zawierające umowę bezpośrednio związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą, gdy z treści tej umowy wynika, że nie posiada ona dla nich charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej. 
 1. OBOWIĄZEK INFORMOWANIA O STRATEGII FINANSOWEJ

Osoby, których przychody przekraczają 50 mln euro w roku podatkowym mają obowiązek publikować na stronie internetowej oraz przekazywać do urzędu skarbowego informacje o przyjętej strategii finansowej. 

 1. CIT 9%

Zmiany zostały wprowadzone także w podatku dochodowym od osób prawnych. Zwiększony został próg, dla którego można zastosować preferencyjną stawkę podatku dochodowego od osób prawnych – z 1 200 000,00 euro do 2 000 000,00 euro. Z preferencyjnej stawki CIT skorzystać mogą podatnicy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej oraz mają status małego podatnika. 

Źródła: https://mikroporady.plhttps://gazeta.sgh.waw.plhttps://www.biznes.gov.pl

Zaloguj się, by skomentować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się i bądź na bieżąco. Atrakcyjne oferty usług i produktów. Lokalne wydarzenia, eventy, newsy!
*Podając swój email wyrażasz zgodę na przetwarzanie udostępnionego adresu na cele wysyłki wiadomości informacyjnych o promocjach, ofertach oraz aktualności na www.portalu-msp.pl

Aktualności

 • 1
 • 2
 • 3
Rekordowe ceny żywności

Rekordowe ceny żywności

Ceny towarów żywnościowych nadal są dużo wyższe niż przed pandemią koronawirusa. Jakich podwyżek możemy się...

Druga tarcza antyinflacyjna

Druga tarcza antyinflacyjna

Do sejmu wpłynął już projekt drugiej tarczy antyinflacyjnej, zaprezentowanej we wtorek przez premiera Mateusza Morawieckiego...

Gaz będzie jeszcze droższy

Gaz będzie jeszcze droższy

Ceny gazy są coraz wyższe. Jak informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wzrosną...

Najnowsze oferty

Grafik do współpracy

Grafik do współpracy

W związku z rozwojem poszukujemy do współpracy ZDALNEJ grafika z ciekawym portfolio.Jesteśmy małą agencją reklamową działającą w Wielkopolsce. Prosimy o przesyłanie...

Sylwetki

 • 1
 • 2
 • 3
Joanna Malinowska-Parzydło

Joanna Malinowska-Parzydło

Joanna Malinowska-Parzydło jest mamą dwójki dzieci, która perfekcyjnie łączy pracę z życiem prywatnym.

Olga Kozierowska

Olga Kozierowska

Od dziecka jest związana ze sceną. W dzieciństwie bardziej interesowała ją muzyka, obecnie występuje jako bizneswoman, dziennikarka oraz trener biznesu...

Magda Stawska - zawód to jej pasja

Magda Stawska - zawód to jej pasja

  Magda Stawska, czyli kobieta z misją, jaką jest osiągać i realizować swój potencjał. Praktyk i teoretyk zarządzania, doświadczona menedżerka z...

Rolnicze newsy

 • 1
 • 2
 • 3
NABÓR wniosków o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

NABÓR wniosków o premie na rozpoczęcie d…

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła, że od 15.10.2018 do 13.11.2018 można składać wniosek na...

Przez zakaz handlu w niedzielę rolnicy nie mogą sprzedawać plonów!

Przez zakaz handlu w niedzielę rolnicy n…

Zakaz handlu w niedzielę objął także rolników. Swoich zbiorów w ten dzień nie mogą sprzedawać...

Nowa reforma systemu rolnictwa - Plan na bardziej ekologiczną żywność

Nowa reforma systemu rolnictwa - Plan na…

Reforma rolnictwa ekologicznego w UE spowodowała ujednolicenie przepisów, z których niektóre wprowadzono ponad 20 lat...