logo portal msp zlote fb500px

Jedyne takie miejsce dla MŚP w polskim internecie!

Wyszukaj

Aktualności

poniedziałek, 25 grudzień 2023 16:34

Galerie handlowe są zagrożone

Galerie handlowe są zagrożone

Firma Proxi.cloud stworzyła raport, uwzględniający zachowanie niemal 766 tys. konsumentów. Co istotne—dane są całkowicie anonimowe. Zostały one zebrane za pomocą tzw. geofencingów. Okres objęty raportem to listopad 2023. Został on jednak porównany z tym samym miesiącem 2022 roku. 

 

Okazało się, że ruch w galeriach handlowych zmniejszył się prawie o 23%. Natomiast liczba klientów spadła o 18%. Te dane sugerują, że branża centrów handlowych ma spory problem i nawet sezon świąteczny nie jest w stanie temu zaradzić. Dlaczego? Ludzie coraz częściej dokonują zakupów online. Żyjemy w ciągłym pędzie i nie mamy czasu na spędzanie kilku godzin w galerii. Jednak to nie jedyny szkopuł. Jak się okazuje, sporym utrapieniem jest też spadek sprzedaży detalicznej. 

 

Ekspert branżowy, Maciej Tygielski, podsumowuje tę sytuację w następujący sposób: Sądzę, że ww. obiekty raczej w grudniu będą na minusie, może nawet lekko dwucyfrowym. Czas to sobie wyraźnie powiedzieć, że handel i jego managerowie muszą w końcu znaleźć złoty środek na to, żeby faktycznie odbudować ruch. W mojej ocenie, galerie wciąż mają spory potencjał społeczny, tylko trzeba go nieco inaczej zagospodarować. Czasy się szybko zmieniają, tak samo jak nawyki konsumentów. Dwa duże święta w roku i kilka pomniejszych okazji tego nie zmieni.

źródło: https://www.handelextra.pl/handel/detal/zakupy-galerie-handlowe-traca-ruch-i-klientow.-grudzien-moze-nie-dac-rady-odrobic-strat-271714

Dodatkowe informacje

  • Branża Badania i rozwój
poniedziałek, 25 grudzień 2023 16:19

Nowe opłaty za plastik

Od 1 stycznia 2024 roku będą obowiązywały trzy nowe rozporządzenia ministra klimatu i środowiska. Jedno z nich polega na tym, że do jednorazowych kubków plastikowych doliczana będzie opłata 20 groszy. Z kolei w przypadku pojemników na żywność będzie to kwota w wysokości 25 groszy. 

 

Drugie rozporządzenie wprowadzi dodatkową opłatę w wysokości 1 grosza za sztukę chusteczek nawilżanych, wyrobów tytoniowych z filtrami i balonów. Natomiast za pojemniki na żywność, paczki i owijki wykonane z elastycznych materiałów, pojemniki na napoje do 3 litrów, kubki na napoje oraz lekkie torby na zakupy doliczone zostanie 10 groszy za 1 kilogram. 

Trzecie rozporządzenie odnosi się do stawki opłat produktowych dla różnych opakowań. Jest to tzw. opłata ekologiczna, którą przedsiębiorcy będą musieli pokryć w przypadku, gdy wprowadzą w życie pewne produkty. 

 

źródło: https://biznes.interia.pl/finanse/news-beda-oplaty-za-jednorazowy-plastik-opublikowano-stawki,nId,7203212

Dodatkowe informacje

  • Branża Badania i rozwój
poniedziałek, 25 grudzień 2023 16:14

Przed nami kolejny wzrost wynagrodzeń

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie Polaków cały czas pnie się w górę i szacuje się, że nadal tak pozostanie. Według Marcina Klucznika, który jest ekspertem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, płace w całej gospodarce wzrosną w przyszłym roku o 10,3%.

 

Dodatkowo wraz z początkiem Nowego Roku pojawią się podwyżki dla sfery budżetowej i nauczycieli. A to oznacza, że nadal możemy liczyć na to, że wzrost płac będzie przeganiał wzrost cen. 

 

Jak odnoszą się do tego eksperci? Główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurek komentuje tę sytuację w następujący sposób: biorąc pod uwagę wszystko to, co ma zaistnieć od 1 stycznia 2024 r., tj. pierwsza podwyżka płacy minimalnej (a od 1 lipca druga), podwyżki płac dla sfery budżetowej o 20 proc. i dla nauczycieli o 30 proc., dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw pozostanie w 2024 r. dwucyfrowa.

źródło: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-dwucyfrowy-wzrost-wynagrodzen-srednia-krajowa-mocno-w-gore,nId,7220812

Dodatkowe informacje

  • Branża Badania i rozwój

Szukasz dodatkowego zarobku? Te branże oferują pracę sezonową

Agencja pracy natychmiastowej Tikrow stworzyła nowe narzędzie analityczne, które nazywane jest Wskaźnikiem Pracy Dorywczej. Jest ono odpowiedzialne za systematyczne kontrolowanie firm pod względem umów sezonowych. Ostatnie badanie na ten temat przeprowadzono w dniach 18-20 września tego roku. Odpowiedzi udzielane były za pomocą ankiety w formie elektronicznej. Próba liczyła 319 respondentów, pracujących w firmach logistycznych, produkcyjnych i handlowych. 

 

Okazuje się, że najwięcej ofert sezonowych zamieszcza branża logistyczna (66%). Jak to argumentować? Zbliża się okres ważnych okazji (Dzień Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie) i wyprzedaży. Jest to czas wzmożonych wydatków dla klientów. Sprzedawane jest więcej towaru niż zwykle, w związku z czym potrzebne są też częste dostawy. Wtedy istnieje tylko jedno dobre rozwiązanie—zatrudnienie dodatkowych osób.

 

Drugie miejsce w rankingu zajęła produkcja (59%). Skąd tak duże zainteresowanie pracownikami dodatkowymi w tej branży? Tutaj również odpowiedź nasuwa się sama. Aby móc doręczyć  towar pod wybrany adres, najpierw trzeba go wygenerować. 

 

Jako trzeci uplasował się handel. Aż 44% przedsiębiorstw zadeklarowało chęć zatrudnienia dodatkowych rąk do pracy. W sumie nic w tym dziwnego. W końcu  ww. święta to złoty okres dla właścicieli sklepów.

 

Sezonowe zatrudnianie zapewnia obopólną korzyść. Pracodawcy nie są obciążani dodatkowymi kosztami, które występują  w przypadku podpisywania umowy o pracę.

Po drugiej stronie znajdują się ludzie, którzy potrzebują pieniędzy, aby opłacić koszty stale rosnących codziennych wydatków. Dodatkowy zarobek jest dla nich zatem możliwością podreperowania domowego budżetu.

 

źródło: https://www.wiadomoscihandlowe.pl/rynek-pracy-w-handlu/duze-zapotrzebowanie-na-pracownikow-dorywczych-w-handlu-mozna-liczyc-na-250-zl-dniowki-w-sklepie-2493581

Dodatkowe informacje

  • Branża Administracja
poniedziałek, 25 grudzień 2023 10:39

Święta bez tradycyjnego karpia?

Czytając nagłówki wielu artykułów, zapewne większość z Was pomyślała—ale jak to? Boże narodzenie bez tradycyjnej potrawy? Nic bardziej mylnego. Owszem, w ostatnim czasie pod lupę wzięto sprzedaż karpi, ale to ze względu na niehumanitarne warunki, w jakich są one przetrzymywane, głównie właśnie w okresie przedświątecznym. 

 

Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt postanowił wziąć sprawę w swoje ręce i złożył projekt ustawy, który wbrew krążącym wcześniej plotkom, niewiele zmian wniesie w życie konsumentów. Wprowadzenie zakazu odnosi się bowiem do kwestii uśmiercana karpia w miejscu zakupu. Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt walczy o to, by ryby były zabijane tylko przez specjalnie przeszkolone do tego osoby. 

 

Więc co to oznacza dla klientów? Tegoroczny okres przedświąteczny może być ostatnim, w którym będzie można kupić żywego karpia. Nie będą to jednak jakieś szczególne zmiany, ponieważ bardzo dużo osób popiera ten zakaz. Potwierdzają to, chociażby wyniki badania sondażu CBOS, z których wynika, że 59,3% ankietowanych nie kupuje żywej ryby.

żródło: https://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/boze-narodzenie-bez-karpia-plywajacego-w-wannie,239911.html

Dodatkowe informacje

  • Branża Administracja

Sylwester i Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Jakie są prognozy obłożenia dla branży hotelarskiej na ten czas?

Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP zapewnia, że większość hoteli jest już przygotowana na ten gorący okres. Wiele z nich oferuje specjalne pakiety, które w swojej cenie zawierać będą m.in. kolację wigilijną, bal sylwestrowy, kulig, czy zniżki do spa. 

Choć propozycje są kuszące, to jednak nie ma co ukrywać—większość klientów decyduje się na święta poza domem, ponieważ jest to pewnego rodzaju ucieczka przed natłokiem obowiązków tj. sprzątanie, czy gotowanie. Nie ma w tym nic złego. Przecież wyjazd wcale nie oznacza zerwania z tradycją. Wręcz przeciwnie! Właśnie dzięki niemu możemy skupić się na tym, co podczas świąt jest najważniejsze, czyli spędzanie czasu w gronie najbliższych. 

Z badań przeprowadzonych przez portal Travelist.pl wynika, że najczęściej obieranym kierunkiem podczas okresu świątecznego jest Bałtyk (60%). Niemal 1 na 5 respondentów ma zamiar spędzić ten czas w popularnym mieście. Z kolei na wyjazd w góry zdecyduje się ok. 10% badanych. 

Patrząc na prognozę tegorocznej sprzedaży miejsc w hotelu i porównując ją z rokiem poprzednim, można pokusić się o następujące stwierdzenie—będziemy mieli do czynienia z kilkunastoprocentowym wzrostem obłożenia ośrodków. 

źródło: https://www.rp.pl/nieruchomosci/art39409871-hotele-juz-gotowe-na-swieta4

Dodatkowe informacje

  • Branża Badania i rozwój
poniedziałek, 25 grudzień 2023 10:36

Trudny okres dla właścicieli mieszka

Wynajmujący narzekają na brak zainteresowania ich lokalami. Niektórzy z nich miesiącami czekają na lokatorów. Dlaczego pomimo szerokiej oferty na rynku (o 19% w stosunku do poprzedniego miesiąca), społeczeństwo nie decyduje się na wynajem mieszkań?

 

Przyczyn tego zjawiska jest wiele. Za jedną z najważniejszych uważa się wprowadzenie w życie programu Bezpieczny Kredyt 2%. Przyczynił się on bowiem do horrendalnego wzrostu cen (w tym czynszów we wspólnotach i spółdzielniach). Przez to też ludzie decydują się na inwestowanie we własne mieszkanie. Istotnym czynnikiem w tej sprawie okazał się też odpływ Ukraińców, którzy wcześniej przecież ze względu na trudną sytuację w ich kraju, tłumnie decydowali się na wynajem lokum w Polsce. 

Można zatem śmiało stwierdzić, że obecnie właściciele mieszkań w wielu przypadkach muszą iść na ustępstwo. Obecne czasy są bowiem dalekie od tych, kiedy to organizowane były castingi na najemców. 

źródło: https://www.money.pl/banki/patowa-sytuacja-na-rynku-najmu-czynsze-doszly-do-granicy-6948955226503808a.html

Dodatkowe informacje

  • Branża Administracja
Strona 1 z 70

Zapisz się do newslettera

Zapisz się i bądź na bieżąco. Atrakcyjne oferty usług i produktów. Lokalne wydarzenia, eventy, newsy!
*Podając swój email wyrażasz zgodę na przetwarzanie udostępnionego adresu na cele wysyłki wiadomości informacyjnych o promocjach, ofertach oraz aktualności na www.portalu-msp.pl

Najnowsze oferty

Grafik do współpracy

Grafik do współpracy

W związku z rozwojem poszukujemy do współpracy ZDALNEJ grafika z ciekawym portfolio.Jesteśmy małą agencją reklamową działającą w Wielkopolsce. Prosimy o przesyłanie...

Sylwetki

  • 1
  • 2
  • 3
Joanna Malinowska-Parzydło

Joanna Malinowska-Parzydło

Joanna Malinowska-Parzydło jest mamą dwójki dzieci, która perfekcyjnie łączy pracę z życiem prywatnym.

Olga Kozierowska

Olga Kozierowska

Od dziecka jest związana ze sceną. W dzieciństwie bardziej interesowała ją muzyka, obecnie występuje jako bizneswoman, dziennikarka oraz trener biznesu...

Magda Stawska - zawód to jej pasja

Magda Stawska - zawód to jej pasja

  Magda Stawska, czyli kobieta z misją, jaką jest osiągać i realizować swój potencjał. Praktyk i teoretyk zarządzania, doświadczona menedżerka z...