Jedyne takie miejsce dla MŚP w polskim internecie!

Wyszukaj

Aktualności

25 lipca Prezydent podpisał uchwaloną przez Sejm 5 lipca 2018 ustawę o sukcesji, która ma rozwiązać problem „umierania” firmy razem z jej właścicielem.
Dotychczasowe ustalenia, szczególnie w przypadku , gdy przedsiębiorca nie zdążył zabezpieczyć majątku z powodu nagłej śmierci nie były przychylne właścicielom firm. Jak umierał właściciel, firma umierała razem z nim. Statystyki mówią jednak wyraźnie, że ten rodzaj działalności jest najpopularniejszą formą prowadzenia biznesu w Polsce.

Problem na dziś polega na tym, że umierająca osoba, prowadząca  biznes, musiała poczynić na te cele konkretne inwestycje, otrzymać certyfikaty itp. Po śmierci właściciela, spadkobiercy muszą nie tylko uregulować kwestie spadkowe, ale także na nowo pozyskać odpowiednie zgody, pozwolenia, certyfikaty, zatrudnić pracowników itp. Niejednokrotnie wpływało to destrukcyjnie na majątki zbierane przez lata.

Najbardziej znaczące problemy po śmierci właściciela firmy jednoosobowej, które spotykały spadkobierców:

 • Brak możliwości posługiwania się tym samym numerem NIP – nip jest przypisany do osoby fizycznej
 • Wygasające umowy o pracę, konieczność nawiązywania nowych, ale do czasu uregulowania spraw spadkowych nie było to możliwe
 • Wygasały pozwolenia na prowadzenie działalności w konkretnym zakresie
 • Wygasały umowy zawarte z innymi podmiotami co groziło zakończeniem ważnych kontraktów
 • Był problem z dostępem do rachunków bankowych.

Nowe przepisy mają uporządkować te kwestie. Mają one pomóc spadkobiercom zachować operacyjną ciągłość działania firmy. Po śmierci przedsiębiorcy jego mienie stanie się przedsiębiorstwem w spadku, tak może działać dwa lata, tak aby mogły się zakończyć sprawy spadkowe.  Przedsiębiorstwo to nie będzie miało osobowości prawnej, ani zdolności prawnej, ale będzie dysponować podmiotowością prawno – podatkową  (czyli jest podatnikiem). Musi też płacić składki ZUS na rzecz pracowników.

Dodatkowe informacje

 • Branża Prawo

Sieć sklepów Svetofor wejdzie na rynek europejski z marką MERE. Pierwszy sklep ma zostać uruchomiony we wrześniu, w rumuńskim Snagov. Do końca roku ma w tym kraju powstać 16 sklepów. Plany co do Polski są także ambitne. W naszym kraju marka ma zamiar uruchomić 105 sklepów.
Rosyjska sieć ma ok. 800 sklepów w Rosji, na Białorusi, w Kazachstanie, Chinach. W tych miejscach sieć działa pod logiem Svetofor. Oprócz Polski planowane są otwarcia punktów także w Rumuni, Azerbejdżanie i Niemczech.

Sieć będzie wyróżniała się: niskimi cenami (20% niższe niż ceny rynkowe) co ma zapewnić bezpośrednia współpraca z producentami, sztywna polityka kosztowa i minimalna marża handlowa. Ważna ma być też lokalizacja i łatwy dojazd oraz brak opłat za ‘wejście” produktu do sklepu tzw. Półkowe.
Powierzchnia sklepu będzie wynosiła od 800-1200 mkw na początek. Asortyment to 70% produkty żywnościowe, a 30% inne.

Dodatkowe informacje

 • Branża Sprzedaż dóbr różnych

Główny Inspektor Pracy zaapelował dziś do pracodawców, aby skracali czas pracy, w szczególności tym pracownikom, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.
Przypomina on także o obowiązkach pracodawców:


 • zapewnienia nieodpłatnie zimnych napojów w pomieszczaniach, w których temperatura przekracza 28 stopni C, a na otwartej przestrzeni 25 stopni C.

 • napoje powinny być dostępne bez ograniczeń

 • zapewniania dostępu do wody bieżącej, dla celów higienicznych (co najmniej 90 l wody dziennie dla pracownika pracującego w pracach brudzących na wolnej przestrzeni)

 • organizowania pracy w sposób zmniejszający jej uciążliwość

 • zapewnienia w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, wymiany powietrza i zabezpieczenia przed wilgocią oraz nasłonecznieniem (temp. Min. 14 stopni C, 18 stopni C – biura lżejsza praca)

 • wprowadzenie dodatkowych przerw lub pozwolenie pracownikowi na szybsze wyjście z pracy w przypadku złego samopoczucia. Nie może to wpłynąć na pensję pracownika i zależy wyłącznie id dobrej woli pracodawcy.

Zapewnienie w/w warunków jest możliwe dzięki odpowiedniej wentylacji i klimatyzacji
Nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.


źródło bankier.pl

Dodatkowe informacje

 • Branża BHP / ochrona środowiska

Na kanale You Tube RCKiK w Białymstoku czytamy: Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Cristiano Ronaldo został ambasadorem RCKiK w Białymstoku w ramach kampanii Be The 1!
Spot, w którym Ronaldo, znany portugalski piłkarz występując jako ambasador RCKiK i zachęca do pobrania krwi można zobaczyć na kanale centrum: https://www.youtube.com/watch?v=_KtZbBOnE5w

W ramach kampanii Be The 1 motywuje do oddawania krwi. Podkreśla, że każda krew jest ważna, że warto zachęcać znajomych i rodzinę do zostanie dawcą, gdyż może to uratować niejedno życie. Sam piłkarz jest dawcą od 24 roku życia.
Sam piłkarz aktywnie działa pomagając innym. Jako ambasador organizacji „Save the children” stworzył specjalną aplikację CR7 selfie, dzięki, której każdy może sobie z nim zrobić selfie, a i pomaga w ten sposób potrzebującym. Jak myślicie kampania będzie sukcesem?

 

 

Źródło: nowymarketing.pl

Dodatkowe informacje

 • Branża Marketing, PR
sobota, 28 lipiec 2018 07:31

Internet nadal bez cenzury!

Mimo wcześniejszych informacji, nie powstanie na razie centralny rejestr domen zakazanych. Poinformowało o tym Ministerstwo Cyfryzacji za pośrednictwem swojej strony internetowej https://www.gov.pl/cyfryzacja.

Z podanej informacji wynika także, że nie będą na pewno realizowane pomysły blokowania stron przez ministrów zdrowia, infrastruktury czy Urzędowi Ochrony Konsumentów i przewodniczącemu Komisji Nadzoru Finansowego.
Marek Zagórski – minister cyfryzacji zapewniał, że nigdy rolą resortu cyfryzacji nie było wprowadzanie cenzury Internetu. Ministerstwo jedynie kierując się prośbą firm telekomunikacyjnych chciało stworzyć jeden centralny rejestr zamiast kilku branżowych jak planowały poszczególne resorty domen do zablokowania!.
Informacja o stworzeniu centralnego rejestru domen zablokowanych wywołała burzę. Wszystko zaczęło się od publikacji z dnia 17 lipca. Różne stowarzyszenia zapewniały, że będą realizowały strajki jeśli pomysł zostanie wdrożony w życie.
Zgodnie z tym pomysłem domeny, na których widniały strony nielegalnych usług i produktów miały zostać zablokowane i miały trafić do centralnego rejestru.

 

 

 

Żródło:biznes.gazetaprawna.pl

Dodatkowe informacje

 • Branża Internet, e-commerce, nowe media
środa, 25 lipiec 2018 06:58

REWOLUCJA W KODEKSIE PRACY

Szykuje się kolejna rewolucja w naszym kraju. Tym razem związana z kodeksem pracy. Niestety obawiamy się, ze to pogrąży wiele małych i średnich firm. Przedsiębiorczość znów mocno to odczuje.

Nowy kodeks pracy ma być gotowy jeszcze w tym roku. Nic nie jest jeszcze potwierdzone, ale obawy zaczynają budzić duże zmiany jakie chce wprowadzić rząd. Po raz pierwszy od 40 lat ma się zmienić, aż tak mocno nowy kodeks pracy. Zmiany mają objąć urlopy na żądanie, zwolnienia lekarskie L4, ciążę, umowy cywilnoprawne. Przedstawiamy 10 najważniejszych zmian w kodeksie pracy 2018, które zaproponowała rządowi Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy:

 1. KONIEC umów o dzieło i zlecenie, wyjątkami mają być przedsiębiorcy i specjaliści o zarobkach powyżej 5 średnich krajowych.
 2. Nowe rodzaje umów o pracę (sezonowa, dorywcza, nieetatowa)
 3. Krótsza umowa na czas określony (18 mc, teraz 33 mc)
 4. 26 dni urlopu dla wszystkich pracowników
 5. Bezpłatny urlop na żądanie maksymalnie 4 dni w roku
 6. Będzie można zwolnić pracownicę w ciąży – zgodę musi wydać Państwowa Inspekcja Pracy
 7. 6 roboczych niedziel w roku – tylko w firmach do 50 pracowników, na 3 muszą się zgodzić pracownicy
 8. Przerwy na papierosa będzie trzeba odpracować
 9. Koniec okresu ochronnego – na 30 dni zostanie zniesiony okres ochronny dla zwalnianego pracownika obowiązujący w czasie urlopu lub zwolnienia lekarskiego
 10. Pracodawca musi zaproponować zmianę pracownikowi w przypadku likwidacji jego stanowiska pracy (zmiana musi być zgodna z jego kwalifikacjami, albo musi mieć możliwość prostego ich zdobycia)

 

Źródło: gloswielkopolski.pl

Dodatkowe informacje

 • Branża HR

Bezrobocie spada. Brakuje ludzi do pracy. Rynek pracy staje się rynkiem pracownika. W czerwcu bez pracy było mniej niż 1 mln Polaków. Sprawia to, ze pracodawcy dbają o pracowników i starają się im zapewnić jak najlepsze warunki pracy. Powstaje coraz więcej sposób na zatrzymanie pracownika w firmie są to premie retencyjne, programy referencyjne, umowy lojalnościowe czy też praca zdalna. Pracownika nie zatrzymuje się już w firmie wyłącznie pakietem medycznym, kartą na zajęcia sportowe. Preferuje się oferowanie premii i podwyżek z jednoczesnym wymogiem pozostania w firmie na dłużej.

Takim rozwiązaniem są m.in. premie retencyjne (tj. za polecanie innych osób do pracy).
Oferowanie zróżnicowanych przywilejów jest także związane z zwiększoną inwestycją w pracownika. Stawia się na rozwój umiejętności, kompetencji, podpisuje się umowy lojalnościowe związane z nauką języka obcego, studiami, szkoleniami itp. Firmy doskonale wiedzą, że jeśli sfinansują pracownikowi szkolenie zakończone konkretnym certyfikatem , zwiększającym kompetencje zawodowe pracownika mają szanse zatrzymać go na dłużej, oczywiście podpisując przy tym stosowną umowę. Duże firmy oferują także swoim pracownikom zakup akcji firmy.

Są także firmy, które umożliwiają pracownikom doskonalenie kompetencji w innych lokalizacjach (na innym rynku). Inne firmy, stawiają na wsparcie życia prywatnego, czyli aby mogli oni łączyć życie osobiste z  zawodowym np. pomaganie mamom powrócić do pracy w jak najmniej stresowy sposób dla nich i dzieci.

 

Źródło: dziennik.pl

Dodatkowe informacje

 • Branża HR
Strona 1 z 31

Zapisz się do newslettera

Zapisz się i bądź na bieżąco. Atrakcyjne oferty usług i produktów. Lokalne wydarzenia, eventy, newsy!
*Podając swój email wyrażasz zgodę na przetwarzanie udostępnionego adresu na cele wysyłki wiadomości informacyjnych o promocjach, ofertach oraz aktualności na www.portalu-msp.pl

Najnowsze oferty

Grafik do współpracy

Grafik do współpracy

W związku z rozwojem poszukujemy do współpracy ZDALNEJ grafika z ciekawym portfolio.Jesteśmy małą agencją reklamową działającą w Wielkopolsce. Prosimy o przesyłanie...

Sylwetki

 • 1
 • 2
 • 3
Joanna Malinowska-Parzydło

Joanna Malinowska-Parzydło

Joanna Malinowska-Parzydło jest mamą dwójki dzieci, która perfekcyjnie łączy pracę z życiem prywatnym.

Olga Kozierowska

Olga Kozierowska

Od dziecka jest związana ze sceną. W dzieciństwie bardziej interesowała ją muzyka, obecnie występuje jako bizneswoman, dziennikarka oraz trener biznesu...

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska i Joanna Gotfryd - Mamy pracujące

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska i Joanna Got…

Te dwie przedsiębiorcze kobiety znają się już ponad 15 lat, a od 4 prowadzą wspólnie popularny portal. Ich celem było...