Jakie produkty można obecnie znaleźć w Waszej ofercie?
Oferujemy nowoczesne i sprawdzone rozwiązania w zakresie całego cyklu produkcji mleka: od instalacji przewodowych, poprzez hale udojowe i systemy paszowe, aż po kompleksowe zarządzanie stadem.
Trzeba przyznać, że Wasze portfolio jest niezwykle bogate! Które rozwiązania klienci wybierają najczęściej?
W zasadzie nie ma dwóch identycznych instalacji udojowych. Możemy powiedzieć, że Polanes to marka stworzona dla indywidualnych oczekiwań klientów. Przygotowywane projekty wynikają z istniejących warunków w gospodarstwie. Czasami są one bardzo nietypowe, ale Polanes zawsze znajduje rozwiązanie, ponieważ nie jesteśmy producentem masowym. Oczywiście w ofercie posiadamy również popularne i standardowe rozwiązania, gotowe do montażu.
Jak wygląda aktualnie rynek na jakim działacie? Jak sobie radzi Wasza firma?
Przez lata aktywności w branży doskonale poznaliśmy rynek krajowy i globalny. Bez wątpienia jest on bardzo zróżnicowany i trudny. Dużo zależy od stopnia rozwoju przemysłu mleczarskiego i struktury gospodarstw mleczarskich w danym kraju. Generalnie występują tendencje do konsolidacji produkcji mleka, powiększania farm i tym samym wzrostu zapotrzebowania na duże instalacje udojowe. Nasza oferta szczególnie celuje w segment średnich i dużych gospodarstw mleczarskich. Największa instalacja jaką do tej pory wyprodukowaliśmy typu SBS 2X32 była przeznaczona do doju aż 64 krów na raz.
Jednocześnie, tak jak w każdej dziedzinie produkcji, następuje robotyzacja procesu doju. Potencjał robotyki w rolnictwie jest duży, również w rolnictwie polskim. To niewątpliwa szansa dla rolników w dobie niedoboru pracowników. Co prawda robotów udojowych nie mamy jeszcze w ofercie, ale rozwijamy segment robotów podgarniających paszę i usuwających obornik.
Stale rozwijacie swoją ofertę i dbacie o to, by oferowane przez Was produkty były najwyższej jakości. W jakim obszarze widzi Pan potencjał na dalszy rozwój? Czy Polanes planuje wprowadzić nowe produkty do oferty?
Tak jak wspominałem wcześniej, potencjałem w rolnictwie jest robotyzacja i jak największa automatyzacja procesu doju i procesów towarzyszących pozyskiwaniu mleka.
Cały czas intensywnie pracujemy nad naszym autorskim programem zarządzania stadem KOMPAS FARM. Jest to kompleksowe narzędzie do zarządzania i automatyzacji gospodarstw mleczarskich.
Jakie unikalne cechy lub wartości, Pana zdaniem, wyróżniają Polanes na tle konkurencji?
Polanes to polska marka, która podąża za nowoczesnymi trendami, ale jednocześnie dostosowuje swoje rozwiązania do warunków panujących w naszych gospodarstwach. Stale rozwijamy poziom naszego doradztwa w projektowaniu instalacji, szukaniu indywidulnych rozwiązań i wsparcia technicznego. Indywidualne podejście do klienta i jego gospodarstwa, to nasza mocna strona.
Gdzie oprócz krajowego rynku można znaleźć produkty oferowane przez firmę Polanes?
Gdy spojrzymy na statystyki zdecydowanie w produkcji mleka przodują kraje Europy, Ameryki Północnej i Południowej. My, jako firma z Europy środkowo-wschodniej głównie na tych rynkach Europy działamy, poza jednostkowymi przypadkami sprzedaży do odległych krajów jak Ekwador, Pakistan, Egipt czy Kostaryka.
W jaki sposób pozyskujecie swoich klientów i utrzymujecie ich wysoki poziom satysfakcji?
Najlepszą formą rekomendacji naszego urządzenia jest opinia innego użytkownika. Nasi pracownicy terenowi aktywnie poszukują klientów i docierają do nich bezpośrednio. Uczestniczymy również w regionalnych targach i wystawach. Oczywiście budujemy wizerunek naszej marki w social mediach oraz prowadzimy w nich kampanie informacyjne.
Jako producent urządzenia cenimy sobie uwagi, sugestie i spostrzeżenia naszych użytkowników. Bezpośredni kontakt z nimi to coś, na czym korzystają obie strony..
Jakość w urządzeniach udojowych jest kluczowym czynnikiem, ponieważ jest to urządzenie, które pracuje intensywnie w trudnych warunkach przez kilka godzin dziennie, 365 dni w roku . Dodatkowo urządzenie udojowe ma bezpośredni kontakt z żywym zwierzęciem. Wszystkie komponenty muszą być najwyższej jakości, tu nie ma miejsca na kompromisy. Między innym, dlatego w naszych urządzeniach stosujemy wiele podzespołów wykonanych ze stali kwasoodpornej, a w produktach elektronicznych wieloetapową kontrolę jakości.
Czy mógłby zdradzić Pan najbliższe plany rozwojowe firmy Polanes?
Wszystkie badania makroekonomiczne wskazują na wzrost zapotrzebowania na coraz bardziej zautomatyzowane urządzenia i systemy komputerowe. W znacznym stopniu ułatwią, a z czasem wyręczą człowieka w procesie doju i zarzadzania stadem krów, pozostawiając mu w zasadzie rolę nadzorczą. W dalszym ciągu będziemy rozwijać i wzbogacać o nowości nasz autorski system zarządzania stadem Kompas Farm oraz idąc za trendami technologicznymi również w formie aplikacji mobilnej.
Dziękujemy za odpowiedzi!
Powodzenia dla Pana i zespołu Polanes!