logo portal msp zlote fb500px

Jedyne takie miejsce dla MŚP w polskim internecie!

Wyszukaj

Branża

środa, 12 styczeń 2022 06:49

Najważniejszy trend 2022 r.? Pracownik!

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Do 2019 r. rynek pracy w Polsce stawał się coraz bardziej rynkiem pracownika – niskie bezrobocie sprzyjało mocniejszej pozycji zatrudnionych i kandydatów, którzy mieli więcej asów w rękawie, negocjując warunki współpracy. Pandemia i związany z nią kryzys nieco odmieniły tę sytuację. Eksperci przewidują, że w 2022 r. to właśnie zarządzanie pracownikami stanie się jednym z dominujących trendów w biznesie. Przedsiębiorstwa będą zmuszone zmierzyć się z pracą zdalną i hybrydową, dbając o osiągnięcie w tym trybie najwyższej wydajności.

Rynek pracy wciąż rynkiem pracownika?

Według przeprowadzonego przez ADP Research Institute badania „People at Work: A Global Workforce View” na całym świecie nawet 75% pracowników zmieniło lub rozważa zmianę miejsca zamieszkania[1]. Nie musi się to wiązać ze zmianą pracodawcy, ponieważ pandemia spowodowała ogromny wzrost znaczenia pracy zdalnej. W Polsce zjawisko z pewnością nie jest aż tak powszechne, ale kryzys dał się przedsiębiorstwom we znaki. Być może rynek pracy nie jest już rynkiem pracownika w tak dużym stopniu jak do 2019 r., bo wielu zatrudnionych w ostatnich dwóch latach spotkały zwolnienia i przynajmniej tymczasowe obniżki pensji. Jednak uwaga przedsiębiorstw wciąż powinna się skupiać właśnie na pracowniku, a konkretnie jego wydajności w pracy zdalnej i rozwoju.

Praca w trybie zdalnym i hybrydowym – wyraźny trend

Chociaż po prawie 2 latach oswoiliśmy się już z trwającą pandemią, nawet po powszechnych szczepieniach nie można mieć pewności, aby wirus w najbliższym czasie przestał dawać nam się we znaki. Dlatego praca zdalna bądź w systemie hybrydowym to trend, który prędko nie przeminie. Decyduje o tym zarówno sytuacja sanitarna, jak i fakt, że wielu pracowników, zwłaszcza biurowych, przyzwyczaiło się do home office. Które obszary związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa szczególnie wymagają trwałej reorganizacji?

 • Komunikacja – rozwiązania online będą coraz częściej zastępować spotkania face-to-face. Dotyczy to nie tylko telekonferencji – one szybko stały się standardem, bo przed pandemią istniały już sprawne narzędzia do ich prowadzenia. Ważniejszym wyzwaniem jest motywowanie pracowników, wsłuchiwanie się w ich opinie i ewaluacja.
 • Nowa rola biura – przestrzeń biurowa wciąż pozostanie centralnym punktem przedsiębiorstw, ale teraz to nie tam będzie się odbywała większość pracy indywidualnej i zespołowej. Zamiast stanowisk pracy większy nacisk należy położyć na sale konferencyjne i hot deski – będą one nie tylko miejscem spotkań zespołowych, lecz także niezbędnej w przedsiębiorstwie integracji.
 • Rozwój – podnoszenie kompetencji pracowników dzięki współpracy z liderami w trybie pracy hybrydowej jest mocno utrudnione. W tym przypadku nacisk również zostanie prawdopodobnie przeniesiony na narzędzia dostępne online. Wydaje się jednocześnie, że nie zmniejszy się rola szkoleń zewnętrznych – pracownicy wciąż oczekują podnoszenia swoich kompetencji w ten sposób.

Home office jak w biurze – potrzeby pracowników

Największa zmiana dotyczy kultury organizacyjnej. Praca zespołowa może się odbywać online i być podsumowywana w ramach regularnych spotkań w biurze. Wiele przedsiębiorstw już przed pandemią pomyślało o tym, by firmowe zasoby przenieść przede wszystkim do chmury, co pozwoli upoważnionym pracownikom na zdalny dostęp z dowolnego miejsca. Takie podejście ułatwia zmianę kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. A co z narzędziami umożliwiającymi zatrudnionym wykonywanie swojej pracy?

Podstawowe, czyli laptop i smartfon, już od pewnego czasu są standardem. W biurach pracownicy mają natomiast dostęp do bardzo wydajnych laserowych urządzeń wielofunkcyjnych, które mocno dystansują zwyczajne domowe drukarki. Mając na uwadze nowy trend na rynku pracy związany z pracą zdalną i hybrydową, warto rozważyć zapewnienie pracownikom podobnych warunków w domu. Z równie dobrym urządzeniem drukującym home office może konkurować z prawdziwym biurem. Jak nie zbankrutować, zapewniając pracownikom porządne drukowanie i skanowanie?

Z pomocą przychodzi marka Brother oraz przeznaczone do domowego użytku kompaktowe urządzenia z serii InkBenefit Plus. Modele DCP-T520W i MFC-T920DW są wyposażone we wbudowane pojemniki do napełniania tuszem. Uzupełnia się je z butelki – jedna z czarnym tuszem wystarczy na ok. 7500 stron drukowania monochromatycznego, a każda kolorowa – na 5000 stron. Uwagę zwraca przede wszystkim wydajność – domowe drukowanie za grosze jest w ten sposób na wyciągnięcie ręki.

Dobre przygotowanie przedsiębiorstwa do pracy w trybie hybrydowym może sprawić, że firma stosunkowo niskim kosztem utrzyma swoją dotychczasową wydajność!

 

[1] https://www.prawo.pl/kadry/rynek-pracy-w-2022-r-nowe-trendy-badanie-adp,512188.html

 

Źródło: https://www.brother.pl 

Zaloguj się, by skomentować

Zapisz się do newslettera

Zapisz się i bądź na bieżąco. Atrakcyjne oferty usług i produktów. Lokalne wydarzenia, eventy, newsy!
*Podając swój email wyrażasz zgodę na przetwarzanie udostępnionego adresu na cele wysyłki wiadomości informacyjnych o promocjach, ofertach oraz aktualności na www.portalu-msp.pl

Aktualności

 • 1
 • 2
 • 3
Na czym oszczędzają Polacy?

Na czym oszczędzają Polacy?

Inflacja sprawiła, że zakupy Polaków zmieniły się. Na czym oszczędzają najbardziej? 

Co najbardziej drożeje?

Co najbardziej drożeje?

Najnowsze dane dotyczące inflacji różnią się od wstępnych szacunków. Ile wyniosła ona w czerwcu? 

Inflacja w 2023 roku

Inflacja w 2023 roku

Komisja Europejska przedstawiła nowe prognozy dotyczące inflacji. Jak wypada Polska? 

Najnowsze oferty

Grafik do współpracy

Grafik do współpracy

W związku z rozwojem poszukujemy do współpracy ZDALNEJ grafika z ciekawym portfolio.Jesteśmy małą agencją reklamową działającą w Wielkopolsce. Prosimy o przesyłanie...

Sylwetki

 • 1
 • 2
 • 3
Joanna Malinowska-Parzydło

Joanna Malinowska-Parzydło

Joanna Malinowska-Parzydło jest mamą dwójki dzieci, która perfekcyjnie łączy pracę z życiem prywatnym.

Olga Kozierowska

Olga Kozierowska

Od dziecka jest związana ze sceną. W dzieciństwie bardziej interesowała ją muzyka, obecnie występuje jako bizneswoman, dziennikarka oraz trener biznesu...

Magda Stawska - zawód to jej pasja

Magda Stawska - zawód to jej pasja

  Magda Stawska, czyli kobieta z misją, jaką jest osiągać i realizować swój potencjał. Praktyk i teoretyk zarządzania, doświadczona menedżerka z...

Rolnicze newsy

 • 1
 • 2
 • 3
NABÓR wniosków o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

NABÓR wniosków o premie na rozpoczęcie d…

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła, że od 15.10.2018 do 13.11.2018 można składać wniosek na...

Przez zakaz handlu w niedzielę rolnicy nie mogą sprzedawać plonów!

Przez zakaz handlu w niedzielę rolnicy n…

Zakaz handlu w niedzielę objął także rolników. Swoich zbiorów w ten dzień nie mogą sprzedawać...

Nowa reforma systemu rolnictwa - Plan na bardziej ekologiczną żywność

Nowa reforma systemu rolnictwa - Plan na…

Reforma rolnictwa ekologicznego w UE spowodowała ujednolicenie przepisów, z których niektóre wprowadzono ponad 20 lat...